Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z dziewczynynieplacza.pl
Jan Paweł II to jedyny Polak, który został następca Św. Piotra. Jest nikła szansa, iż miałoby to się zmienić. Jest jedynym papieżem Polakiem i w dodatku świętym papieżem. My jako naród powinniśmy znać i cenić jego postać.
W tym artykule przyjrzymy się dzieciństwu i życiu rodzinnemu tego naszego wielkiego Polaka. Lata młodzieńcze oraz środowisko, w którym dorastał miały znaczący wpływ na jego rozwój i drogę do świętości. Atmosfera panująca w domu rodzinnym, bliskie osoby w nim odcisnęły trwały ślad w duchowości przyszłego papieża.
Dzieciństwo Jana Pawła II
Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach w kamienicy przy rynku 2. Jego rodzicami byli wojskowy Karol Wojtyła senior oraz Emilia z Kaczorowskich. 20 czerwca tegoż roku został ochrzczony w kościele parafialnym pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, który znajdował się tuż obok kamienicy. jego rodzicami chrzestnymi byli Józef Kuczmierczyk i Maria Wiadrowska. Sakramentu udzielił przyszłemu papieżowi kapelan wojskowy Franciszek Żak. Sam Jan Paweł II z wdzięcznością całował parokrotnie chrzcielnicę, przy której został włączony do wspólnoty Kościoła.
Młody Karol jako chłopiec był przez osoby najbliższe nazywany Lolkiem. Od wczesnych lat doświadczył wiele ciepła i czułej opieki rodziny. Znajomi wciąż maja w uszach słowa jego matki, która zwykła powtarzać, iż syn będzie kiedyś wielkim człowiekiem. Kompanem dziecięcych zabaw był dla Lolka jego starszy brat Edmund. Grali razem w piłkę nożną i prowadzili długie rozmowy. Ważnym wydarzeniem w życiu młodego Karola Wojtyły była śmierć kochanej matki i brata. W wieku kilkunastu lat został sam z ojcem, który przejął na siebie trud wychowania potomka. starał się wpoić mu prawdy i zasady, które pomogą synowi być dobrym człowiekiem. Bardzo dużą rolę w ukształtowaniu się charakteru Lolka miały miejsce trzy miejsca takie jak kościół, szkoła i teatr. Ojciec od najmłodszych lat zaznajamiał syna z kanonami literatury polskiej, rozwinęła się dzięki temu miłość do teatru i nauk humanistycznych. Karol Wojtyła w 1938 roku przeprowadził się razem z ojcem z Wadowic do Krakowa w celu podjęcia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku filologia polska. Tam zastała ich II wojna światowa.
Rodzice Karola Wojtyły
Rodzice Karola juniora spotkali się w 1905 roku w Krakowie. Po roku znajomości zawarli oni sakrament małżeństwa w kościele pw. Piotra i Pawła na krakowskim starym mieście.
Emilia z Kaczorowskich urodziła się w Krakowie, rodzina pochodziła z Magnuszewa. Otrzymała staranne wykształcenie, była tzw. panną z dobrego domu. Jej ojciec utrzymywał się z prowadzenia zakładu rymarskiego. Dziadek u schyłku życia pracował w Warszawie, gdzie został pochowany na cmentarzu powązkowskim.
Najsilniejszy wpływ na małego Lolka miała bez wątpienia matka. Należy wspomnieć o tym, że gdy zaszła z nim w ciążę była bardzo chora. Mimo tego przyjęła wiadomość o kolejnym dziecku z radością. Jej lekarz stanowczo radził jej dokonanie aborcji by ratować swoje życie. Emilia heroicznie się nie zgodziła szanując poczęte życie. Matka wychowywała syna w duchu religijnym ucząc pierwszych modlitw i czynienia znaku krzyża. Postawa młodego Karola po śmierci brata również wynika z jej dobrego przykładu. Pokazała iż należy pogodzić się z Wolą Bożą.
Rodzina Karola Wojtyły seniora pochodziła z Lipnika. Ten teren należał do zaboru austriackiego, zatem gdy skończył wiek poborowy wynoszący 21 lat wcielono go co cesarsko – królewskiej armii. Po ukończeniu trzyletniej służby w 56 pułku piechoty, który miał siedzibę w Wadowicach pozostał wojskowym lecz już na stanowisku urzędniczym. To on utrzymywał rodzinę Wojtyłów, po śmierci żony przejął też obowiązki domowe i rodzicielskie. W celu poświęcenia synowi jak najwięcej uwagi wojskowy przeszedł na emeryturę. Nauczył syna przede wszystkim patriotyzmu, wychował w duchu wiary. Młody Karol nie raz widział modlącego się w nocy ojca. Gdy Lolek miał 12 lat usłyszał od niego, że nie jest porządnym ministrantem, ponieważ nie odmawia modlitwy do Ducha Świętego. To ojciec nauczył syna modlitwy, którą później papież odmawiał przez całe swoje życie.
Reasumując Karol Józef Wojtyła dorastał w rodzinie na wskroś chrześcijańskiej. Każdy dzień rozpoczynano uczestnictwem we Mszy Świętej a kończono czytaniem pisma Świętego. Mając przykład rodziców, którzy prowadzili święte życie młody Karol również dorastał do świętości.