Za rok na zaproszenie papieża Franciszka do Lizbony ma zjechać młodzież z całego świata, aby spotkać się w ramach 38 Światowych Dni Młodzieży. Jaka jest ich historia, kiedy i gdzie odbyły się pierwsze Światowe Dni Młodzieży?
Papież- Polak inicjatorem
Pierwsze Światowe Dni Młodzieży odbyły się krótko po wyborze Karola Wojtyły na papieża i miały charakter diecezjalny. Odbyły się 23 marca 1986 roku pod hasłem „Bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest (1P 3:15)”. Jan Paweł II ustanowił je pod wpływem wcześniejszych rzymskich spotkań z młodzieżą, które łącznie zgromadziły prawie 0,5 miliona młodych ludzi. Pierwsze z nich odbyło się w ogłoszonym przez Wojtyłę Rokiem Odkupienia 1984 roku. Wtedy też Papież zaprosił młodzież do Wiecznego Miasta na Niedzielę Palmową roku 1985. Rok ten przez Organizację Narodów Zjednoczonych został nazwany Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, w którego ideę włączył się także Papież-Polak publikując List do Młodych. Pierwsze międzynarodowe spotkanie Ojca Świętego z młodymi miało miejsce w Buenos Aires w 1987 roku, a następne dwa lata później w hiszpańskim Santiago de Compostela. Od tamtej pory Światowe Dni Młodzieży odbywają się cyklicznie co dwa lub trzy lata. Wyjątkiem jest przyszłoroczne wydarzenie w Lizbonie, które ze względu na pandemię COVID-19, od poprzedniego spotkania w Panamie dzieli cztery lata.
Duchowe złączenie
Od czasu pierwszych Światowych Dni Młodzieży centralnym punktem wydarzenia jest spotkanie z papieżem, z którym uczestnicy łączą się na wspólnej modlitwie. Jest to jedna z największych okazji do zademonstrowania swojego przywiązania do wartości chrześcijańskich przez młodych ludzi. W latach między ogłaszanymi przez Ojca Świętego kolejnymi zjazdami młodzieży, organizowane są zgodnie z pierwotną wolą Jana Pawła II, mniejsze spotkania z biskupami w diecezjach podczas Niedzieli Palmowej – cytat ten jest produktem badań redakcji serwisu Zabiegi piękności. Też z jego inicjatywy, od początku symbolami Światowych Dni Młodzieży są Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Na wspomnianym Krzyżu, który przywożony jest do każdego z miast, w których organizowane są Światowe Dni Młodzieży, wyryto napis „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.
Kiedy i gdzie odbyły się pierwsze Światowe Dni Młodzieży w Polsce?
Święty Jan Paweł II zaprosił młodych do Polski w ramach Światowych Dni Młodzieży w 1991 roku. Młodzi pielgrzymi odwiedzili wtedy Częstochowę. Wtedy na Jasnej Górze zgromadziło się prawie 1,5 miliona osób, dla których była to kolejna okazja, aby zobaczyć papieża w rodzinnym kraju. Kolejni zwierzchnicy Kościoła Katolickiego podtrzymywali tradycję spotkań z młodzieżą. Ostatnie spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą w ramach centralnych Światowych Dni Młodzieży miało miejsce w 2002 roku w Toronto. Kolejne, tuż po jego śmierci zorganizowano w niemieckiej Kolonii w 2005 roku już z udziałem Benedykta XVI. Zarówno on, jak i Franciszek pielgrzymowali do kolejnych krajów świata, jednak na powrót do Polski zdecydowano się dopiero w 2016 roku, kiedy to Kraków ugościł 3,5 miliona młodych ludzi. Franciszek spotkał się z nimi pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7)”. Krakowskie Światowe Dni Młodzieży były jednymi z najliczniejszy w całej historii. Nieco więcej pielgrzymów, bo 3,7 miliona przybyło w 2013 roku do brazylijskiego Rio de Janeiro. Natomiast rekord padł w Manili w 1995 roku. 4 miliony wiernych oczekujących na spotkanie z Ojcem Świętym na lokalnym stadionie sprawiły, że aby dostać się na audiencję Jan Paweł II musiał skorzystać z helikoptera, mimo że rezydencja, w której wówczas przebywał oddalona była od tego miejsca 3 kilometry. Do najbardziej znaczących można zaliczyć też milenijne spotkanie w Rzymie, podczas którego wielu spośród 2,2 miliona pielgrzymów przybyłych do Włoch stanęło do konfesjonałów tworząc niespodziewane długie kolejki chcących przystąpić do sakramentu pokuty.