Jak założyć własny biznes? Przewodnik dla początkujących

wlasny biznes

Czy kiedykolwiek myślałeś o założeniu własnej firmy? Z pewnością masz znajomych, którzy mają własne biznesy i zastanawiasz się, czy jest to coś, co mógłbyś robić. Niezależnie od motywacji, własny biznes jest ekscytującym przedsięwzięciem, Dowiedz się, jak to zrobić! 

Cały proces zakładania swojego biznesu nie zaczyna się pojęciem do Urzędu i załatwianiu formalności. Często jest to długoletni proces, szukania pomysłu na siebie, badania rynku, rozważania plusów i minusów. Choć zdarza się, że pomysł na biznes pojawia się nieoczekiwanie i jest strzałem w dziesiątkę. Każdy biznes to ryzyko porażki, ale na szczęście większość biznesów kręci się przez lata, a czasem przechodzą z pokolenia na pokolenie. Mając to na uwadze, w tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na założenie własnej firmy, a także praktyczne wskazówki i porady, jak zacząć. Zaczynajmy!

Jak znaleźć ciekawy pomysł na biznes?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić jako przedsiębiorca, jest znalezienie interesującego pomysłu na biznes. Gdy to zrobisz, będziesz o krok przed konkurencją. Chociaż istnieje kilka sposobów na znalezienie dobrego pomysłu na biznes, zalecamy zacząć od czytania blogów, forów i artykułów związanych z branżą, w której działasz. Czytając branżowe blogi, fora i artykuły, można zorientować się, o czym ludzie rozmawiają i jakie są ich główne problemy.

Po zebraniu pewnych informacji zalecamy przeprowadzenie burzy mózgów na kilka różnych sposobów, które można rozwinąć na te tematy. Może to być aplikacja, nowy produkt lub zupełnie nowy pomysł na biznes. Burza mózgów pozwoli Ci zorientować się, jakie rodzaje działalności mają największy potencjał sukcesu, a jakie są tylko mrzonką. Dzięki temu dowiesz się, jakie rodzaje działalności są najbardziej popularne i co możesz zrobić, aby wyróżnić się z tłumu.

Pomysł na biznes możesz również znaleźć w internecie. Obecnie ludzie chętnie się dzielą taką wiedzą, pisząc ciekawe blogi, czy prowadząc interesujące strony w mediach spoełecznościowych. Możesz również przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców Twojego miasta, np. za pomocą grupy spoełecznościowej w social mediach. 

Korzyści z założenia własnej firmy

Udane rozpoczęcie działalności gospodarczej może być bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem. Korzyści z założenia własnej firmy mogą być następujące:

Kontrola — własna firma daje możliwość ustalania własnego harmonogramu, podejmowania własnych decyzji, zatrudniania i zwalniania pracowników oraz panowania nad własnym losem.

Niezależność — bycie niezależnym oznacza kontrolę nad własną przyszłością finansową, bezpieczeństwo finansowe w starszym wieku i brak zależności od czyjegoś harmonogramu.

Elastyczność — aby pozostać konkurencyjnym we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie, przedsiębiorcy muszą być elastyczni. Trzeba być elastycznym, jeśli firma nie spełni oczekiwań, jeśli konkurencja wprowadzi na rynek lepszy produkt, jeśli klienci będą woleli inny rodzaj produktu lub jeśli gospodarka zacznie się pogarszać. 

Nowe możliwości — rozpoczęcie działalności gospodarczej może otworzyć drzwi na wiele różnych sposobów. Można poznać wpływowych ludzi i nawiązać kontakty, które w przyszłości pomogą rozwinąć działalność. 

Koszty prowadzenia biznesu

Teraz kiedy już znasz korzyści płynące z założenia własnej firmy, przyjrzyjmy się całkowitym kosztom posiadania i prowadzenia działalności gospodarczej. Posiadanie własnej firmy wiąże się ze znacznymi kosztami. Całkowity koszt posiadania i prowadzenia firmy obejmuje zarówno koszty bezpośrednie (np. podatki, ubezpieczenie, media, płace pracowników), jak i pośrednie (np. zakup sprzętu, opłacenie czynszu). 

Należy pamiętać, że całkowity koszt posiadania i prowadzenia firmy będzie się różnił w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Na przykład koszt otwarcia nowego sklepu może być wyższy niż koszt rozpoczęcia samodzielnej działalności marketingowej. 

Aldona
Katechetka w jednej z miejscowych szkół oraz dziennikarka lokalnego serwisu. Jej pasją jest dziennikarstwo i studiowanie historii religii. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top