Gdzie jest pochowany Jan Paweł II

Gdzie jest pochowany Jan Paweł II

Jan Paweł II dał się poznać, jako Papież miły, troskliwy, umiejący żartować, ale przede wszystkim przekazujący mądre wartości. Po Jego śmierci wielu wiernych podąża do Watykanu, aby pomodlić się przy Jego grobie. Gdzie jest pochowany Jan Paweł II? Przeczytaj.

Jan Paweł II był 264 Papieżem. Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat. Śmierć tego Wielkiego Polaka była smutnym dniem nie tylko dla jego rodaków, ale dla wszystkich wiernych z całego świata. Jan Paweł II tuż przed śmiercią mógł odczuć wielką miłość od wiernych. Zgromadzili się oni na Placu Świętego Piotra w Watykanie, by modlić się o jego zdrowie. 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21-37 Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. 

Kim był Jan Paweł II? Krótka historia

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Był drugim z dwójki dzieci Karola Wojtyły i Emilii Kaczorowskiej. W wieku 9 lat przyjął Sakrament Komunii, a w wieku 18 lat został bierzmowany. Uczył się w Liceum im. Marcina Wadowity. W 1938 roku poszedł na studia na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Kiedy hitlerowskie siły okupacyjne zamknęły uniwersytet w 1939 r., Karol Wojtyła pracował w kamieniołomie, a następnie w fabryce chemicznej Solvay. Czując powołanie do kapłaństwa, uczęszczał na szkolenia tajnego wyższego seminarium duchownego w Krakowie. Udzielał się także w tajnym teatrze. Po wojnie kontynuował studia w ponownie otwartym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, aż do święceń kapłańskich w Krakowie 1 listopada 1946 r. Następnie został posłany do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z teologii. W 1948 wrócił do Polski. Był kapelanem uniwersyteckim do 1951 roku, kiedy wznowił studia filozoficzno-teologiczne. 4 lipca 1958 r. papież Pius XII ustanowił  go biskupem Krakowa. Święcenia biskupie otrzymał 28 września 1958 r. w katedrze na Wawelu. 13 stycznia 1964 został arcybiskupem krakowskim, a następnie kardynałem 26 czerwca 1967. Został wybrany na papieża 16 października 1978 roku.  Był pierwszym słowiańskim papieżem i pierwszym papieżem nie-Włochem od czasów Hadriana V.

Od początku swojego pontyfikatu papież Jan Paweł II odbył 146 wizyt duszpasterskich we Włoszech i jako Biskup Rzymu odwiedził 317 z obecnych 332 parafii rzymskich. Odbył 104 podróży apostolskich po całym świecie. Napisał 14 encyklik. Jan Paweł II odprawił 147 uroczystości beatyfikacyjnych – w których ogłosił 1338 błogosławionych – oraz 51 kanonizacji, łącznie 482 świętych. 

Zmarł w Rzymie, w swoim mieszkaniu w Watykanie. Uroczysty pogrzeb na Placu św. Piotra i pogrzeb w Grotach Watykańskich odbyły się 8 kwietnia. Papież Benedykt XVI beatyfikował go 1 maja 2011 r., a wreszcie papież Franciszek w obecności swojego poprzednika kanonizował św. Jana Pawła II 27 kwietnia 2014 r.

Miejsce pochówku

Miejscem, gdzie został pochowany Jan Paweł II, są Groty Watykańskie, pod Bazyliką. Jego ciało zostało pochowane w bocznym ołtarzu Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Papież Jan Paweł II został pochowany pomiędzy szczątkami szwedzkiej królowej Krystyny i królowej Carlotty Cypru. Ciała innych papieży znajdują się w pobliżu, blisko grobowca, który według tradycji zawiera szczątki apostoła Piotra, pierwszego papieża. 

Szczątki Jana Pawła znajdują się w trzech trumnach – w tym tej widzianej podczas mszy pogrzebowej. Trumna została zapieczętowana pieczęciami papieskimi i watykańskimi, a następnie umieszczona w trumnie z cynku, a następnie w trumnie z orzecha włoskiego. Na zewnętrznej trumnie znajduje się Jego imię, krzyż i herb papieski. 

Od 2 maja 2011 r. wierni i pielgrzymi odwiedzający Watykan mogą modlić się przed grobem Jana Pawła II, przeniesionym po jego beatyfikacji z krypty św. Piotra do kaplicy, która znajduje się w nawie głównej Bazyliki. 

Grób Jana Pawła II online

Grób św. Jana Pawła II jest najczęstszym celem pielgrzymek do Watykanu. Szacuje się, że przy grobie Karola Wojtyły codziennie modli się średnio 18 tysięcy wiernych.

Mało kto wie, ale w internecie znajdziemy kamerę internetową, która nadaje obraz na żywo z widokiem na grób Św. Jana Pawła II. Obraz z kamery jest aktualizowany co 2 minuty. Jest to bardzo dogodne ułatwienie, dla tych, którzy nie mogą pomodlić się przy Jego grobie. 

Kamerę internetową znajdziecie pod tym linkiem – Grób Jana Pawła 2 online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top