Jan Paweł II był nie tylko papieżem, ale przede wszystkim wielkim Polakiem, którego znał i nadal pamięta cały świat. Odszedł w 2005 roku powodując wielką żałobę, jednak jak zmarł Jan Paweł II?
Życie i twórczość Jana Pawła II
Karol Wojtyła urodził się w 1920 roku w Wadowicach i to właśnie z tym miastem jest powszechnie kojarzony do dnia dzisiejszego. Żył w niełatwych czasach, wchodził w dorosłość podczas II wojny światowej, a później już w wolnej Polsce musiał liczyć się z przeciwnościami rzucanymi mu pod nogi przez komunistów. Nigdy jednak się nie poddawał i był człowiekiem wielu talentów, o czym wielokrotnie przypomina jego biografia. W młodzieńczych latach nie tylko pisał poezję, ale również grał w teatrze i w piłkę nożną. Całe jego życie było jednak poświęcone w głównej mierze Bogu i to na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał tytuł magistra. Od 1946 roku przygotowywał się do zostania księdzem, szybko został biskupem pomocniczym, później arcybiskupem, kardynałem i w końcu papieżem. Chociaż nikt się tego nie spodziewał, ponieważ jego poprzednik Jan Paweł I został dopiero co powołany na najwyższy urząd Stolicy Piotrowej, jednak zmarł po 33 dniach od tego momentu. Wtedy na papieża został wybrany Karol Wojtyła, pierwszy Polak tak wysoko w kościelnej hierarchii. Jako papież wiele podróżował oraz pisał i chociaż wielu go uwielbiało, miał też swoich przeciwników. W 1981 roku na papieża został przeprowadzony zamach i prawie doprowadził do śmierci Jana Pawła II.
Jak zmarł Jan Paweł II?
Już w 2014 roku Jan Paweł II został papieżem, który najdłużej służył w stolicy Piotrowej – był papieżem prawie 1000 dni, czyli 26 i pół roku – część ta jest zasługą autora portalu Piękno i Porady. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie, praktycznie do końca pełniąc swoje obowiązki wobec wiernych oraz kościoła. Odpowiadamy jak zmarł Jan Paweł II. W swoim życiu udało mu się uniknąć śmierci dwukrotnie, raz gdy został postrzelony przez Mehmeta Alego Ağcę, a drugi raz gdy został dźgnięty bagnetem przez Juana Maríę Fernándeza y Krohna, dokładnie w rocznicę pierwszego ataku. W dniu śmierci miał 85 lat, a swoje życie poświęcił w większości Bogu. Już od 1992 roku, gdy miał 72 lata, cierpiał na chorobę Parkinsona, która z biegiem lat coraz bardziej postępowała, a w tym samym roku przeszedł poważną operację usunięcia guza z jelita grubego. Jan Paweł II był zdecydowanym przeciwnikiem eutanazji i swoje życie w sędziwym wieku spędził chory, ale dając nadzieję innym. Jego stan zdecydowanie nie był najlepszy już od początku 2005 roku. W tym wieku nawet grypa może być groźna, a do tego dochodziły problemy z górnymi drogami oddechowymi oraz drogami moczowymi. Mimo tego, jego ostatnią wolą było pozostanie w domu w ostatnich chwilach swojego życia, co uszanowano – w dniu swojej śmierci chociaż momentami tracił przytomność, oglądał mszę w telewizji, a o 7:30 przyjął sakrament namaszczenia, zmarł o godzinie 21:37. Jego ciało po śmierci zostało zabalsamowane i wystawione na widok publiczny wiernym, którzy nadal chcieli się przy nim modlić. Pogrzeb odbył się w Watykanie po sześciu dniach, czyli 8 kwietnia 2005 roku, zbierając na Placu Świętego Piotra ponad 300 tysięcy wiernych, wielu przedstawicieli innych religii oraz prezydentów i premierów z całego świata. Od momentu śmierci zaczęto mówić o tym, że Jan Paweł II powinien zostać ogłoszony świętym, co nastąpiło niespełna 10 lat po jego śmierci.
Po śmierci papieża
W swoim testamencie Jan Paweł II napisał, że nie zostawi po sobie żadnych materialnych rzecz, ponieważ zgodnie z nauką kościoła prowadził życie skromne i poświęcone innym. Zostawił jednak wiele dzieł, które dawały i nadal dają ważne lekcje życiowe, nie tylko ludziom wierzącym. Zrobił wiele dla kościoła, ludzi biednych i pokoju na świecie – jak zmarł Jan Paweł II, w żałobie pozostawało przez wiele dni miliony ludzi na całym świecie. Do dnia dzisiejszego symboliczna godzina jego śmierci 21:37 jest powszechnie znana. Na pogrzebie zgromadziły się tysiące wiernych, a uroczystość transmitowana była w telewizji na całym świecie.