Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży

Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży to spotkania odbywające się z częstotliwością dwóch/trzech lub czterech lat. Co roku zjeżdżają się na nie tysiące młodych ludzi pragnących być blisko papieża i wspólnie się modlić. Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży? Odpowiadamy. 

Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży, inaczej ŚDM, zapoczątkował w 1989 roku papież Jan Paweł II. Są to spotkania katolickiej młodzieży z całego świata odbywające się co 2,3 lub 4 lata. Zjazdy przybierają formę festiwalu, podczas którego młodzi nie tylko spędzają wspólny czas na modlitwie, lecz również bawią się, uczą i razem pracują. W latach, w których nie odbywają się spotkania z papieżem, mają miejsce mniejsze, lokalne zjazdy diecezjalne z uczestnictwem biskupa. Z decyzji papieża Franciszka od roku 2021 spotkania diecezjalne odbywają się w niedzielę Chrystusa Króla tj. w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Międzynarodowe zjazdy Światowych Dni Młodzieży odbywają się za każdym razem w innej lokalizacji – słowa te zostały ułożone przez ekspertów serwisu lekkafitneska.pl. Zastanawiasz się kto finansuje Światowe Dni Młodzieży? Czytaj dalej. 

Fenomen Światowych Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży cieszą się ogromną popularnością wśród katolickiej młodzieży. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla młodych, mocno zaangażowanych w życie kościoła. Tym, co przyciąga młodych ludzi jest panująca podczas spotkań ŚDM atmosfera jasności, wspólnoty. Ludzie z różnych zakątków świata, którym przyświecają wspólne idee, przybywają w określone miejsce by poznawać się i wspólnie spędzać czas ubogacając się wzajemnie kulturowo. Podczas spotkań nie brakuje emblematów kojarzonych z konkretnymi krajami np. flag narodowych, a także innych symboli, w tym symboli chrześcijańskich. Uczestnicy, pod koniec uroczystości wymieniają się nimi na znak jedności i braku podziałów między narodowościami. Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży i jakie koszta ponoszą organizatorzy tego wielkiego wydarzenia?

Koszty związane z organizacją ŚDM

Międzynarodowe spotkania Światowych Dni Młodzieży z papieżem to nie małe przedsięwzięcie. Zwykle udział biorą w nich setki tysięcy, a nawet miliony uczestników. Jak podają źródła, rekordową ilość uczestników, bo aż 5 mln zebrał zjazd na Filipinach w 1995 roku, w którym uczestniczył Jan Paweł II. Przedostatnie spotkanie miało miejsce w Krakowie, w 2016 roku i zgromadziło 3,5 mln młodych ludzi. Organizacja tak wielkiego wydarzenia wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i dużym wkładem finansowym. Kto finansuje Światowe Dni Młodziezy? Koszty, jakie ponosi pielgrzymująca młodzież, zazwyczaj są minimalne. Często, w mieście, w którym odbywają się ŚDM osoby związane z kościołem i chcące pomóc udostępniają pokoje w swoich domach za darmo. Niekiedy również oferują śniadanie oraz kolacje. Organizacja ŚDM w Madrycie, w 2011 roku kosztowała około 50 mln euro, tj. 200 mln złotych. Podobny sumę pochłonęła organizacja ŚDM w Krakowie. 

Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży?

Skąd biorą się środki na tak kosztowne wydarzenia? Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży? Koszty krakowskiego ŚDM opłacono z wpłat zarejestrowanych uczestników, darowizn osób prywatnych i firm, składek od wiernych, a także wsparcia z budżetu państwa. Najwięcej kosztowały tzw. niezbędniki pielgrzyma, organizacja zakwaterowania, wyżywienia, transportu oraz ubezpieczenia. Dużo wyniosła również sama organizacja pięciu różnych wydarzeń, w różnych lokalizacjach, składających się na uroczystość ŚDM.

Głównym organizatorem zwykle jest konkretna archidiecezja, na której terenie odbywa się spotkanie. W przypadku Krakowa była to Archidiecezja Krakowska. Jak donosi, bazowała głównie na składkach uczestników, które wyniosły w sumie 142,7 mln zł. Wsparciem były także składki wiernych zebrane w polskich kościołach w wysokości 19,6 mln zł. Diecezja na cel organizacji otrzymała także darowizny od osób prywatnych i firm – 17,9 mln zł. Część kosztów została pokryta dzięki dochodowi spółki ŚDM 2016 – 1,6 mln zł, a także dzięki wsparciu budżetu państwa dla działań z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego – 19,4 mln zł. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top