Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży

Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży to spotkania odbywające się z częstotliwością dwóch/trzech lub czterech lat. Co roku zjeżdżają się na nie tysiące młodych ludzi pragnących być blisko papieża i wspólnie się modlić. Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży? Odpowiadamy. 

Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży, inaczej ŚDM, zapoczątkował w 1989 roku papież Jan Paweł II. Są to spotkania katolickiej młodzieży z całego świata odbywające się co 2,3 lub 4 lata. Zjazdy przybierają formę festiwalu, podczas którego młodzi nie tylko spędzają wspólny czas na modlitwie, lecz również bawią się, uczą i razem pracują. W latach, w których nie odbywają się spotkania z papieżem, mają miejsce mniejsze, lokalne zjazdy diecezjalne z uczestnictwem biskupa. Z decyzji papieża Franciszka od roku 2021 spotkania diecezjalne odbywają się w niedzielę Chrystusa Króla tj. w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Międzynarodowe zjazdy Światowych Dni Młodzieży odbywają się za każdym razem w innej lokalizacji. Zastanawiasz się kto finansuje Światowe Dni Młodzieży? Czytaj dalej. 

Fenomen Światowych Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży cieszą się ogromną popularnością wśród katolickiej młodzieży. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla młodych, mocno zaangażowanych w życie kościoła. Tym, co przyciąga młodych ludzi jest panująca podczas spotkań ŚDM atmosfera jasności, wspólnoty. Ludzie z różnych zakątków świata, którym przyświecają wspólne idee, przybywają w określone miejsce by poznawać się i wspólnie spędzać czas ubogacając się wzajemnie kulturowo. Podczas spotkań nie brakuje emblematów kojarzonych z konkretnymi krajami np. flag narodowych, a także innych symboli, w tym symboli chrześcijańskich. Uczestnicy, pod koniec uroczystości wymieniają się nimi na znak jedności i braku podziałów między narodowościami. Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży i jakie koszta ponoszą organizatorzy tego wielkiego wydarzenia?

Koszty związane z organizacją ŚDM

Międzynarodowe spotkania Światowych Dni Młodzieży z papieżem to nie małe przedsięwzięcie. Zwykle udział biorą w nich setki tysięcy, a nawet miliony uczestników. Jak podają źródła, rekordową ilość uczestników, bo aż 5 mln zebrał zjazd na Filipinach w 1995 roku, w którym uczestniczył Jan Paweł II. Przedostatnie spotkanie miało miejsce w Krakowie, w 2016 roku i zgromadziło 3,5 mln młodych ludzi. Organizacja tak wielkiego wydarzenia wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i dużym wkładem finansowym. Kto finansuje Światowe Dni Młodziezy? Koszty, jakie ponosi pielgrzymująca młodzież, zazwyczaj są minimalne. Często, w mieście, w którym odbywają się ŚDM osoby związane z kościołem i chcące pomóc udostępniają pokoje w swoich domach za darmo. Niekiedy również oferują śniadanie oraz kolacje. Organizacja ŚDM w Madrycie, w 2011 roku kosztowała około 50 mln euro, tj. 200 mln złotych. Podobny sumę pochłonęła organizacja ŚDM w Krakowie. 

Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży?

Skąd biorą się środki na tak kosztowne wydarzenia? Kto finansuje Światowe Dni Młodzieży? Koszty krakowskiego ŚDM opłacono z wpłat zarejestrowanych uczestników, darowizn osób prywatnych i firm, składek od wiernych, a także wsparcia z budżetu państwa. Najwięcej kosztowały tzw. niezbędniki pielgrzyma, organizacja zakwaterowania, wyżywienia, transportu oraz ubezpieczenia. Dużo wyniosła również sama organizacja pięciu różnych wydarzeń, w różnych lokalizacjach, składających się na uroczystość ŚDM.

Głównym organizatorem zwykle jest konkretna archidiecezja, na której terenie odbywa się spotkanie. W przypadku Krakowa była to Archidiecezja Krakowska. Jak donosi, bazowała głównie na składkach uczestników, które wyniosły w sumie 142,7 mln zł. Wsparciem były także składki wiernych zebrane w polskich kościołach w wysokości 19,6 mln zł. Diecezja na cel organizacji otrzymała także darowizny od osób prywatnych i firm – 17,9 mln zł. Część kosztów została pokryta dzięki dochodowi spółki ŚDM 2016 – 1,6 mln zł, a także dzięki wsparciu budżetu państwa dla działań z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego – 19,4 mln zł. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top