Mlodziezowe Informacje

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica – ZUS

ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica zus

W pewnym momencie każdego człowieka dochodzi do tego przykrego momentu, że traci kogoś bliskiego ze swojej rodziny. Bardzo często zdarza się, że jest to jedyna bądź jedna z dwóch osób utrzymująca całą rodzinę. W tym momencie śmierć członka rodziny uderza ze zdwojoną siłą, ponieważ rodzina nie tylko cierpi psychicznie, ale także zostaje ona bez jakichkolwiek środków do życia. Dodatkowo rodzina nie zostaje bez pieniędzy na pomnik, pogrzeb, czy nawet zdjęcie na pomnik denata. Na szczęście istnieje rozwiązanie na poprawę sytuacji materialnej rodziny, która straciła taką osobę. Mianowicie chodzi tu o odszkodowanie za śmierć rodzica, które wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak w praktyce wygląda otrzymanie odszkodowania za śmierć bliskiej osoby?

Zacznijmy od wytłumaczenia czym jest odszkodowanie i na czym ono tak właściwie polega. Odszkodowanie z ZUS, można otrzymać tylko wtedy, gdy zgon osoby podczas wykonywania swoich zadań związanych z pracą. Może być to także w wyniku choroby zawodowej denata. Należy jednak pamiętać o tym, że ww. odszkodowanie nie zostanie pozytywnie rozpatrzone, gdy zgon nastąpił w trakcie drogi do lub z pracy oraz poza obszarem pracy. Warto wiedzieć, że zgon nie może nastąpić naturalnie oraz przez wypadek samochodowy.

Kto może otrzymać odszkodowanie z ZUS-u za śmierć bliskiej osoby?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ponieważ na stronie ZUS-u mamy dokładnie opisane jak wygląda sytuacja z odszkodowaniami i tak oto:

Ile wynosi kwota odszkodowania z ZUS za śmierć bliskiej osoby?

Wysokość takiego odszkodowania nie jest stała i może zależeć od różnego rodzaju czynników, mianowicie chodzi tu o:

Jeśli chodzi o wysokość odszkodowania to wyglądają mniej więcej tak:

Należy jednak pamiętać o tym, że każde z powyższych odszkodowań jest odszkodowaniem wypłacanym jednorazowo. Jak możemy zauważyć wysokość kwoty odszkodowania od ZUS-u, mogą wahać się od 18 do 100 tysięcy złotych. Oprócz samego odszkodowania rodzinie przysługuje różnego rodzaju świadczenia takie jak:

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego artykułu, otrzymanie odszkodowania z ZUS-u wymaga spełnienia wielu warunków. Wystarczy, że nie spełnimy jednego z nich, a możemy nie otrzymać odszkodowania. Dlatego przed złożeniem wniosku o odszkodowanie, warto jest upewnić się, czy na pewno nam ono przysługuje.

Exit mobile version