Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica – ZUS

ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica zus

W pewnym momencie każdego człowieka dochodzi do tego przykrego momentu, że traci kogoś bliskiego ze swojej rodziny. Bardzo często zdarza się, że jest to jedyna bądź jedna z dwóch osób utrzymująca całą rodzinę. W tym momencie śmierć członka rodziny uderza ze zdwojoną siłą, ponieważ rodzina nie tylko cierpi psychicznie, ale także zostaje ona bez jakichkolwiek środków do życia. Dodatkowo rodzina nie zostaje bez pieniędzy na pomnik, pogrzeb, czy nawet zdjęcie na pomnik denata. Na szczęście istnieje rozwiązanie na poprawę sytuacji materialnej rodziny, która straciła taką osobę. Mianowicie chodzi tu o odszkodowanie za śmierć rodzica, które wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak w praktyce wygląda otrzymanie odszkodowania za śmierć bliskiej osoby?

Zacznijmy od wytłumaczenia czym jest odszkodowanie i na czym ono tak właściwie polega. Odszkodowanie z ZUS, można otrzymać tylko wtedy, gdy zgon osoby podczas wykonywania swoich zadań związanych z pracą. Może być to także w wyniku choroby zawodowej denata. Należy jednak pamiętać o tym, że ww. odszkodowanie nie zostanie pozytywnie rozpatrzone, gdy zgon nastąpił w trakcie drogi do lub z pracy oraz poza obszarem pracy. Warto wiedzieć, że zgon nie może nastąpić naturalnie oraz przez wypadek samochodowy.

Kto może otrzymać odszkodowanie z ZUS-u za śmierć bliskiej osoby?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ponieważ na stronie ZUS-u mamy dokładnie opisane jak wygląda sytuacja z odszkodowaniami i tak oto:

 • Współmałżonek (pod warunkiem że nie było między nimi separacji lub rozpoczętej rozprawy rozwodowej),
 • Dzieci, dzieci współmałżonka, wnuki, rodzeństwo, dzieci, które zostały adoptowane jako rodzina zastępcza (o ile spełniają warunki dotyczące renty rodzinnej)
 • Macocha, ojczym, (o ile mieli wspólne gospodarstwo domowe, czy też ubezpieczony miał prawo utrzymywać, czy to dobrowolnie, czy to poprzez sądowe alimenty)

Ile wynosi kwota odszkodowania z ZUS za śmierć bliskiej osoby?

Wysokość takiego odszkodowania nie jest stała i może zależeć od różnego rodzaju czynników, mianowicie chodzi tu o:

 • Sytuacja materialna w jakiej znajdował się denat,
 • W jakim wieku był denat
 • Wielkości jego dochodów
 • Stosunek zarobków do pomocy materialnej rodzinie

Jeśli chodzi o wysokość odszkodowania to wyglądają mniej więcej tak:

 • Kwota 18 tys. złotych należy się, jeśli prócz dzieci oraz współmałżonka czy też dzieci mamy, a także innych uprawnionych do ww. odszkodowania. W takim wypadku wszyscy otrzymują tyle samo.
 • Kwota 47 tys. złotych należy się, każdemu członkowi rodziny denata, nie mogą być oni dziećmi oraz współmałżonkiem zmarłego.
 • Kwota 46 tys. złotych należy się, wszystkim członkom rodziny, jednak nie może być to dziecko denata, czy też współmałżonek, jednak wtedy dodatkowe 18 tysięcy należy się na drugiego i kolejnego uprawnionego z tytułu wyższego odszkodowania. 
 • Kwota 93 tysięcy złotych należy się współmałżonkowi, czy też dzieciom zmarłego jeśli denat był ubezpieczony.

Należy jednak pamiętać o tym, że każde z powyższych odszkodowań jest odszkodowaniem wypłacanym jednorazowo. Jak możemy zauważyć wysokość kwoty odszkodowania od ZUS-u, mogą wahać się od 18 do 100 tysięcy złotych. Oprócz samego odszkodowania rodzinie przysługuje różnego rodzaju świadczenia takie jak:

 • Renta rodzinna dla dzieci przysługuje tylko i wyłącznie wtedy, jeśli denat pobierał rentę przez niezdolność do pracy lub był na emeryturze. W tym wypadku dzieci nie mogą mieć ukończonych 25 lat oraz muszą się uczyć. 
 • Zasiłek pogrzebowy, który wynosi 4 tysiące złotych i należy się osobie, która organizowała cały pogrzeb.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego artykułu, otrzymanie odszkodowania z ZUS-u wymaga spełnienia wielu warunków. Wystarczy, że nie spełnimy jednego z nich, a możemy nie otrzymać odszkodowania. Dlatego przed złożeniem wniosku o odszkodowanie, warto jest upewnić się, czy na pewno nam ono przysługuje.

Aldona
Katechetka w jednej z miejscowych szkół oraz dziennikarka lokalnego serwisu. Jej pasją jest dziennikarstwo i studiowanie historii religii. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top