Gdzie został pochowany Jan Paweł II

Gdzie został pochowany Jan Paweł II

Około miliona osób, dwieście oficjalnych delegacji, w tym czterech królów, pięć królowych, ponad siedemdziesięciu prezydentów i premierów z całego świata. Taką rzeszę osób zgromadził Plac Świętego Piotra w czasie uroczystości pogrzebowych Papieża Jana Pawła II. Już same te liczby świadczą, że żegnany był wielki człowiek. Człowiek święty za życia. Nic więc dziwnego, że w jego ostatniej drodze pragnęło towarzyszyć mu tak wiele osób z najdalszych zakątków świata i że po dziś dzień miejsce jego pochówku odwiedza codziennie blisko dwanaście tysięcy wiernych. 

Jan Paweł II- droga do świętości

W dniu swojego pogrzebu zgromadził tłumy, bo za tłumy uznany był za wielkiego człowieka. Co sprawiło, że tak wiele osób opłakiwało jego odejście?

Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła) urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. 16 października 1978 roku został głową Watykanu. Był nie tylko duchownym, ale także aktorem, pedagogiem, dramaturgiem i filozofem. Jan Paweł II bardzo wiele podróżował. Odbył 102 pielgrzymki zagraniczne na wszystkie kontynenty. Wyjeżdżał do krajów, w których głowa kościoła katolickiego pojawiała się po raz pierwszy w historii. Szczególnym celem jego pontyfikatu było dotarcie do jak największej liczby młodzieży – cytat ten jest rezultatem analiz redakcji serwisu Rabatula. Szczególnym punktem w jego życiu papieskim były orędzia do młodzieży oraz zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych zachorował na chorobę Parkinsona. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Ostatnie pożegnanie Jana Pawła II

Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku, natomiast uroczystości pogrzebowe odbyły się sześć dni później- 8 kwietnia 2005 roku w Watykanie. 

Pogrzeb Jana Pawła II nie tylko zgromadził tłumy na Placu Św. Piotra, ale również w wielu zakątkach świata na lokalnych uroczystościach pogrzebowych organizowanych przez wiernych i duchownych. Ceremonię transmitowano niemal na całym świecie i dzień pogrzebu był w wielu krajach dniem wolnym od pracy. Mszę Świętą koncelebrowano po włosku i po łacinie. Po Mszy Świętej pogrzebowej trumnę Jana Pawła II wniesiono do bazyliki, a stamtąd do podziemnych Grot Watykańskich. Towarzyszyli temu przeniesieniu kardynałowie oraz bliscy Jana Pawła II, w tym jego osobisty sekretarz Stanisław Dziwisz. 

Miejsce pochówku Jana Pawła II tuż po uroczystościach pogrzebowych

Zaraz po pogrzebie szczątki Jana Pawła II umieszczono w Grotach Watykańskich, czyli podziemnym obszarze znajdującym się bezpośrednio pod Bazyliką Świętego Piotra. Groty Watykańskie nie są  typową kryptą, gdyż powstały pomiędzy poziomem zerowym wczesnochrześcijańskiej bazyliki wzniesionej na zlecenie Konstantyna Wielkiego a podłogą współczesnej bazyliki. Wejście do nich znajduje się przed statuą przedstawiającą św. Andrzeja. Wyjście z Grot natomiast znajduje się już poza świątynią. 

Dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, który zakończył się 1 maja 2011 roku i już kolejnego dnia trumna z błogosławionym Janem Pawłem II została przeniesiona z Grot Watykańskich do nowego grobu.  

Nowy grób Świętego Jana Pawła II

2 maja 2011 wieczorem nastąpiła ceremonia przeniesienia trumny Jana Pawła II na nowe miejsce spoczynku. Nowym grobem stała kaplica św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. 

Miejsce ostatniego spoczynku świętego Jana Pawła II znajduje się po prawej stronie od wejścia do Bazyliki św. Piotra. Jest to druga kaplica prawej nawy, by do niej trafić, należy minąć pierwszą z nich kaplicę z Pietą Michała Anioła. 

Sama Bazylika św. Piotra to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych kościołów świata. Zwiedzając go, czujemy się jak w muzeum pełnym najwybitniejszych światowych dzieł sztuki. Można podziwiać w niej dzieła takich artystów jak Gianlorenzo Bernini czy Michał Anioł. Wnętrza Bazyliki są olśniewające nie tylko ze względu na rzeźby czy obrazy, ale całość konstrukcji, fasady, marmurowe posadzki, zdobienia sprawiają, że jest jedną z najpiękniejszych świątyń na całym świecie. W Bazylice św. Piotra znajduje się kilka najważniejszych ołtarzy takich jak: Ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy usytuowany z prawej strony bazyliki, Ołtarz świętego Bazylego, Ołtarz Michała Archanioła, Ołtarz Maryi Matki Kościoła- z lewej strony czy Ołtarz papieski- w centralnym punkcie bazyliki, nad grobem św. Piotra. Ważnym punktem do zobaczenia w Bazylice św. Piotra są oczywiście kaplice: Kaplica Piety, Kaplica Najświętszego Sakramentu, chóralna oraz Kaplica Świętego Sebastiana, w której to właśnie złożona jest trumna Jana Pawła II. W tej chwili znajduje się tam szara kurtyna, która ma zapewnić maksimum intymności wiernym, którzy poza zwiedzaniem samej bazyliki chcą również pomodlić się przy grobie papieża. Dodatkowo w każdy czwartek o g. 7.10 przy grobie św. Jana Pawła II odprawiana jest Msza Święta w języku polskim, transmitowana przez Radio Watykańskie, Radio Maryja i kilka innych, mniejszych rozgłośni radiowych.

Niezmiennie Bazylika św. Piotra przyciąga tłumy turystów, wśród których ogromna rzesza, to wierni chcący czuwać nad grobem Świętego Jana Pawła II. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top