Jan Paweł II z pewnością należy do grona najbardziej znanych Polaków, który swoją posługą papieską zawładnął sercami wiernych na całym świecie. Gdzie w Polsce urodził się Jan Paweł II?
Historia papieża Polaka – gdzie urodził się Jan Paweł II?
Karol Wojtyła, bo tak nazywał się papież przed wkroczeniem do Watykanu urodził się w niewielkim mieście w południowej Polsce, w województwie małopolskim – w Wadowicach. Przyszedł na świat w sąsiedztwie kościoła parafialnego 18 maja 1920 roku jako dziecko Karola i Emilii, którzy byli bardzo wierzącymi ludźmi. To niezwykle zgodne małżeństwo ciężko pracowało, aby zapewnić dobry byt dla swoich dzieci – Karola i jego brata Edmunda – zasób ten jest udostępniony przez serwis countryinnkennel.com. Mały Karol już jako dziecko chętnie i często uczęszczał do kościoła na Mszę Świętą. Później, dzięki namowom ojca rozpoczął posługę ministrancką przy ołtarzu. W dzieciństwie wołano na niego „Lolek”. Był szczególnie żywym i lubiącym sport dzieckiem, miłował również długie, piesze wędrówki, podczas których towarzyszył mu ojciec. W szkole, według opinii katechetów wyróżniał się szczególnie gorliwą wiarą. Po wkroczeniu w wiek dojrzewania nastały smutne czasy dla małego, zaledwie dziewięcioletniego Karola – naznaczone śmiercią najbliższych mu osób – matki Emilii oraz brata Edmunda, który zmarł w trakcie odbywania praktyki lekarskiej. W trakcie wędrówki przez kolejne etapy szkolnictwa odkrywał w sobie coraz to nowe pasje. Oprócz wędrówek górskich zafascynował się teatrem i poezją.
Wadowice – miasto dzieciństwa Jana Pawła II.
Całe dzieciństwo, aż do okresu podjęcia nauki na uniwersytecie przyszły papież spędził w Wadowicach. Później przeprowadził się z ojcem do pobliskiego Krakowa, gdzie studiował i pracował. Gdy nadeszła wojna sytuacja zmusiła go do porzucenia nauki i rozpoczęcia ciężkiej, fizycznej pracy w zakładach chemicznych Solvay. W 1942 roku postanowił wrócić do studiowania, ale nie kontynuował nauki na poprzednim kierunku polonistycznym, tym razem wybrał studia teologiczne. Kolejne etapy życia Karola przechodziły płynnie poprzez święcenia, rozpoczęcie posługi kardynalskiej czy papieskiej. Całe życie czule wspominał miasto, gdzie się urodził – Wadowice. Wracał tam nie raz – jako arcybiskup krakowski w rocznice tysiąclecia chrztu Polski, w 50 rocznicę swojego chrztu jako kardynał i później jako papież w jednej ze swoich pielgrzymek do ojczyzny w 1979 roku. W wypowiedziach papieża Polaka często przewijała się anegdotka o wadowickich kremówkach, z których do dziś, a może szczególnie dziś słyną wadowickie kawiarnie. Jan Paweł II często wspominał, że udawał się na kremówki, a szczególnie w pamięci utkwiło mu wyjście do cukierni tuż po maturze w gronie koleżanek i kolegów.
Śladami papieża w Wadowicach – miejscu, w którym się urodził.
Obecnie miasto Wadowice na wiele sposobów upamiętnia postać wielkiego papieża Jana Pawła II. W domu rodzinnym papieża powstało muzeum podzielone na 16 stref, które przeprowadza przez kolejne etapy życia Karola Wojtyły. Najważniejszą strefą zwiedzania jest mieszkanie, w którym przyszedł na świat Karol. Dodatkowe muzeum miasta Wadowice posiada stałą ekspozycję wystawy pod tytułem „Wadowice. Miasto, w którym wszystko się zaczęło”, która jest multimedialną wystawą opisującą życie miasta Wadowice w okresie międzywojennym, czyli okresem który pokrywał się z dzieciństwem i młodością Karola Wojtyły. Dodatkowo ślady papieża Polaka zachowały się także w Domu Katolickim, gdzie premierę miała sztuka teatralna wystawiana przez Wojtyłę, w liceum ogólnokształcącym, gdzie przed budynkiem ustawiona jest ławeczka upamiętniająca postać papieża, z której chętnie korzystają turyści w Wadowicach. Dodatkowo wadowicki rynek zmienił swoją dawną nazwę na Plac Jana Pawła II. Całość łączy specjalnie wyznaczona trasa pod nazwą Wadowicki Szlak Karola Wojtyły, która prowadzi przez kolejne miejsca kultu papieża. Wadowice to małe, urocze i bardzo zadbane miasteczko otwarte na zwiedzających i wiernych. Warto przynajmniej raz w życiu odwiedzić miejsce narodzin wielkiego Polaka.