Site icon Mlodziezowe Informacje

Fotowoltaika dla szkół – jak edukować, chronić i oszczędzać jednocześnie?

Top view Solar Cell on Warehouse Factory. Solor photo voltaic panels system power or Solar Cell on industrial building roof for producing green ecological electricity. Production of renewable energy.

Nowoczesna szkoła ma zapewniać uczniom dostęp do najnowszych technologii, dawać im większe możliwości poznawania i doświadczania świata. Niestety oznacza to spore koszty dla instytucji. Jak sprostać wymaganiom? Czas zwrócić oczy ku fotowoltaice.

Szkoły borykają się ze swymi problemami już od lat. Walka o wyposażenie placówek w nowoczesne pomoce naukowe czy zapewnienie podopiecznym jak najlepszych warunków to kosztowne inicjatywy. Niestety do tego dochodzą dodatkowe trudności – kolejne podwyżki za energię. Co więcej, brak pieniędzy na ogrzewanie może doprowadzić do sytuacji, w których przywrócona zostanie nauka zdalna. Coraz głośniej wybrzmiewają komunikaty z prośbami o oszczędzanie wody i energii elektrycznej. I choć fotowoltaika nie jest remedium na wszystkie problemy, może pomóc szkole na wiele sposobów.

Fotowoltaika w placówkach oświaty sposobem na oszczędności?

Jeszcze do niedawna zielona energia była pomysłem na przyszłe inwestycje i często myślano o niej w kontekście ochrony środowiska, zmniejszania emisji CO2 do atmosfery. Montaż paneli fotowoltaicznych świadczył o odpowiedzialności za planetę i jej mieszkańców. Dodatkową i bardzo ważną korzyścią miały być oszczędności. Dziś nastąpiło przewartościowane, a priorytety zmieniły swoją kolejność. Ciągły wzrost cen za energię, gaz, zwiększenie kosztów życia sprawiają, że wszyscy szukają oszczędności, z niepokojem wypatrując zimy i kolejnych rządowych decyzji.

Szkoły stają przed kolejnym dylematem – mają obowiązek zapewnić uczniom bezpieczne warunki do nauki, ale okazuje się, że mogą nie poradzić sobie z rachunkami. W tym kontekście inwestycja w fotowoltaikę nabiera całkiem innego znaczenia. Szkoły mają szansę pokazać, że edukacja, nowoczesność, ochrona zdrowia podopiecznych, a jednocześnie oszczędne funkcjonowanie są możliwe. Gdzie w tym wszystkim plasuje się fotowoltaika dla szkół? Na dość wysokiej pozycji.

Fotowoltaika jako lek na całe zło?

Montaż paneli fotowoltaicznych w szkołach to przede wszystkim realne oszczędności, zwłaszcza jeśli inwestycja obejmie także zakup magazynu energii oraz pompy ciepła. Jak szacują eksperci, wydatki poniesione na uruchomienie własnej elektrowni mogą zwrócić się w niecałe 3 lata). 

Oszczędzanie zaczyna się już w momencie podłączenia instalacji. Mowa o zmniejszeniu rachunków za energię o kilkadziesiąt procent (60–90%), co jest znaczącą wartością. To oczywiście nie koniec korzyści z posiadania takiej infrastruktury – placówki mogą realnie przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, udowadniając tym samym, jak duże znaczenie ma dla nich ekologia.

Stąd płynie jasny komunikat dla uczniów – szkoła pokazuje, jak dbać o środowisko naturalne – nie tylko mówi, ale daje przykład. Jak widać, inwestycja w fotowoltaikę to metoda na lepsze, sprawniejsze funkcjonowanie, ale również zwiększenie autorytetu, udowodnienie, że edukowanie nie kończy się na przekazywaniu teoretycznej wiedzy. 

Skąd brać fundusze na inwestycje w fotowoltaikę?

Dla wielu szkół problematyczne wydaje się sfinansowanie inwestycji w fotowoltaikę. Zmagające się z brakiem środków na codzienne funkcjonowanie rezygnują z pomysłów w tego rodzaju innowacje. Warto jednak zwrócić uwagę, że istnieje kilka możliwości zdobycia środków finansowych. To przede wszystkim programy unijne, ale także krajowe i regionalne, a także pożyczki udzielane np. przez WFOŚiGW. Dodatkowo organizowane są konkursy, w których wygraną jest sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej dla placówki. 

Fotowoltaika dla szkół – o czym trzeba pamiętać?

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych warto zasięgnąć porady i wsparcia specjalistów. O wymiernych korzyściach i bezpiecznym użytkowaniu można mówić jedynie w przypadku odpowiednio dobranej i prawidłowo zamontowanej instalacji. Swoją inwestycję warto powierzyć ekspertom. Na co zwrócić uwagę? Wiele informacji można znaleźć na stronie davinci.pl prowadzonej przez firmę oferującą wsparcie w doborze i montażu paneli. 

Dobrze przemyślana decyzja o zainstalowaniu fotowoltaiki w szkole to pójście o krok naprzód, zwiększenie konkurencyjności, a także sposób na realne oszczędności. I pozostanie pytanie, co zrobić z zaoszczędzonymi środkami? Może zainwestować w nowocześnie wyposażoną pracownię dla uczniów? 

Exit mobile version