Klamka czy pochwyt do drzwi – co lepsze?

Klamka czy pochwyt do drzwi – co lepsze?

Wybór klamki lub pochwytu do drzwi może sprawiać więcej trudności, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Trzeba porównać ich funkcjonalność, wygląd czy poziom rozmaitych zabezpieczeń. Sprawdź, kiedy najlepiej sprawdzają się te rozwiązania!

Pochwyt do drzwi wejściowych będzie dla ciebie idealny, jeżeli często zapominasz o przekręceniu kluczyka w zamku. Wychodząc z domu na dłużej, nie musisz obawiać się, że przypadkowo „zaprosisz” do środka nieproszonych gości. Każde otwarcie drzwi z pochwytem wymaga zwolnienia zamka – producenci oferują tu kilka możliwości.

Pochwyt do drzwi – cechy, zastosowanie

Pochwyt do drzwi to inaczej antaba. Pozwala na otwieranie i zamykanie skrzydła wyłącznie poprzez popchnięcie lub pociągnięcie. Najczęściej taki system stosuje się w drzwiach wewnętrznych, jednak staje się coraz popularniejszy również w przypadku drzwi zewnętrznych. Antaby trafiają nie tylko do biurowców, urzędów czy instytucji publicznych, ale też prywatnych domów i mieszkań.

Czy pochwyt do drzwi wejściowych jest bezpiecznym wyborem?

W przypadku obiektów prywatnych potrzebne są adekwatne zabezpieczenia, by nikt niepowołany nie dostał się do środka. Dlatego pochwyt do drzwi często montuje się razem ze specjalną blokadą, która po zamknięciu blokuje możliwość otwarcia od zewnątrz. Plus – nie musisz wracać się i sprawdzać, czy drzwi są zamknięte. Minus – masz problem, jeżeli, wychodząc z domu, zapomnisz zabrać klucza.

Podstawowa charakterystyka klamek do drzwi

Takich problemów nie mają użytkownicy systemów otwierania z klasyczną rączką. Wystarczy ją nacisnąć, by schować język do blachy zaczepowej i zwolnić blokadę w drzwiach – pod warunkiem, że rygle w zamku również są cofnięte. Klamki w drzwiach wejściowych to pewne ryzyko dla zapominalskich i zabieganych. Jeśli nie przekręcisz klucza w zamku, równie dobrze możesz zostawiać drzwi otwarte na oścież.

Poleganie na klamce nie może się udać w przypadku opuszczania domu na dłużej. Za to przy krótszym wyjściu może dawać większy komfort od pochwytu do drzwi. Z kilku różnych powodów, takich jak:

  • nie trzeba zabierać klucza ze sobą;
  • da się otworzyć drzwi od zewnątrz z zajętymi rękami, np. naciskając klamkę łokciem;
  • mniejsze prawdopodobieństwo przypadkowego otwarcia drzwi, np. przez silny wiatr.

Akcesoria dla pochwytów do drzwi

Podmuchy otwierające drzwi z antabą mogą się zdarzyć, jeżeli wyposażono je w elektrozaczep. Przełączenie go na tryb dzienny pozwala otworzyć skrzydło od zewnątrz bez użycia klucza. 

Czytnik linii papilarnych i inne metody zabezpieczeń

Innym dodatkiem do pochwytu do drzwi może być czytnik linii papilarnych. Takie urządzenie, oczywiście po odpowiednim zaprogramowaniu, z powodzeniem zastępuje klucz. Do otwarcia drzwi wejściowych od wewnątrz stosuje się klamkę lub gałkę – również w pochwytach pozbawionych dodatkowych akcesoriów. Alternatywnym rozwiązaniem dla drogiego czytnika odcisków palców może być umieszczenie od zewnątrz tzw. motylka, który odblokuje rygiel. W takim przypadku drzwi należy wyposażyć w więcej niż jeden zamek. Pochwyt do drzwi znacznie ułatwia poruszanie skrzydłem o dużej masie.

Pochwyt do drzwi czy klamka – co wybrać?

Jak widać powyżej, oba rozwiązania mają swoje zalety. Jednocześnie pewne ich stałe właściwości sprawiają, że w określonych okolicznościach mogą przysparzać mniejszych lub większych trudności. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, że pochwyt do drzwi zawsze będzie lepszy od klamki – lub odwrotnie. Decyzja zależy przede wszystkim od twoich indywidualnych preferencji.

Dotyczy to również kwestii atrakcyjności i spójności wizualnej. Powszechnie przyjęło się uważać, że pochwyty do drzwi pasują do nowoczesnych budynków i aranżacji, a klamki idealnie współgrają z klasyczną estetyką. Na stronie baranskidrzwi.pl znajdziesz szeroki wybór pochwytów w stylu retro. Zatem również wygląd drzwi łatwo dopasujesz do swojego gustu.

Aldona
Katechetka w jednej z miejscowych szkół oraz dziennikarka lokalnego serwisu. Jej pasją jest dziennikarstwo i studiowanie historii religii. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top