Kupno mieszkania dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Kupno mieszkania dla dziecka - o czym należy pamiętać?

Kiedy nasze dzieci wchodzą w dorosłe, samodzielne życie i wyprowadzają się z domu, chcemy dla nich jak najlepiej, a jeśli pozwalają nam na to środki, zastanawiamy się nad kupnem mieszkania dla pociechy. W poniższym artykule wyjaśniamy, na co należy zwracać szczególną uwagę, kupując mieszkanie dla dziecka.

Kupno mieszkania dla dziecka, inwestycja na przyszłość

Kupno mieszkania dla dziecka to nie lada wydatek i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Pieniądze możemy brać z kredytu lub zamienić nasze jedno większe mieszkanie, lub dom na dwa mniejsze- jedno dla siebie jedno dla dziecka. Pamiętajmy jednak, że warto decyzje te dobrze przemyśleć i traktować je jako inwestycję na przyszłość. O ile nasze dziecko nie jest właśnie po ślubie i nie zakłada rodziny, z którą osiedlić się chce na stałe w nowym mieszkaniu, to kupno takiej nieruchomości traktujmy jako inwestycję. Być może nasza dorastająca pociecha zechce za rok czy dwa lata wyjechać do innego miasta lub za granicę, a mieszkanie zostanie. Dlatego inwestycja ta musi być przemyślana. Sprawdźmy dokładnie lokalizację, komunikację naokoło i plany zagospodarowania przestrzennego pod kątem przyszłości tej nieruchomości. Nie kupujmy mieszkań lub domów w szczerym polu, lepsza jest kawalerka w mieście niż dom bez komunikacji miejskiej i infrastruktury naokoło. Kiedy dziecko przestanie mieszkać w mieszkaniu, będziemy mogli je wynajmować lub korzystnie sprzedać. 

Metraż mieszkania dla naszego dziecka

Dziecko, o ile nie założyło właśnie rodziny i nie ma już swoich pociech, może mieszkać w kawalerce, która jest najtańszym i najlepszym rozwiązaniem dla singli. Im mniejszy metraż, tym mniejsze koszty i może stać nas będzie na zakup w lepszej lokalizacji.

Mając większe fundusze, możemy pomyśleć o kupnie większego mieszkania 70-90 m2 , które wynajmować można na pokoje. Np. nasza dorastająca pociecha mieszkać będzie w jednym pokoju a drugi i trzeci będzie wynajmowany, tym samy spłacając kredyt. Jakikolwiek metraż nie zostanie przez nas wybrany, warto do poszukiwań i zakupu mieszkania zatrudnić fachowców na przykład z firmy Pewny Lokal lub Odbiorymieszkan.info, którzy pomogą na każdym etapie kupna mieszkania, jak i przy jego odbiorze. Pewny Lokal to firma działająca od lat na rynku i oferuje usługi nie tylko prawne, ale również pomoc inżynierów przy odbiorach mieszkań. Czemu odbiór mieszkania jest tak ważny? Wtedy mamy czas na wpisanie możliwych usterek i niezgodności z umową do protokołu, a deweloper czy właściciel muszą naprawić je na swój koszt. Sprawdź – odbiory mieszkań Szczecin.

Uważaj na mikrokawalerki dla dziecka

Deweloperzy kusić mogą rodziców wchodzących w dorosłość młodych ludzi, by zakupili od nich mikrokawalerki. Uważajmy jednak, mieszkania takie nie są w sensie prawnym mieszkaniami, tylko wpisane są jako lokal użytkowy, a ich wielkość jest mniejsza niż minimalna wymagana przez prawo wielkość mieszkania. Często tworzone są buble architektoniczne, a w mieszkaniu takim nie da się żyć z powodu gorąca, braku światła i ciasnoty. Za to wszystko płacimy czasem kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy. W takim wypadku lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, w gorszej lokalizacji lub na obrzeżach miasta, ale o uregulowanym stanie prawnym i o normalnej, nieprzypominającej celi więziennej wielkości. 

Odbiór mieszkania od dewelopera

Przy zakupie mieszkania dla naszego dziecka trzeba szczególną uwagę zwrócić nie tylko na jej stan prawny, ale również na moment odbioru mieszkania od dewelopera. Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej i kupują im nowe mieszkania w stanie deweloperskim, ale nawet w takim wypadku można kupić tak zwanego kota w worku. Inżynierowie przy odbiorze mieszkania sprawdzają je pod kątem zgodności z umową, użytych materiałów budowlanych, wykonania wykończeń i możliwych usterek. Wszystkie

potencjalne niezgodności zostaną wpisane do protokołu, a deweloper zobowiązany będzie naprawić je na swój koszt. 

Pewny Lokal i Odbiorymieszkan.info to firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, które specjalizują się w odbiorach mieszkań w Szczecinie i innych dużych miastach. Sprawdź – Odbiór mieszkania Szczecin.

Aldona
Katechetka w jednej z miejscowych szkół oraz dziennikarka lokalnego serwisu. Jej pasją jest dziennikarstwo i studiowanie historii religii. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top