Kupiłeś dziecku psa? Sprawdź o jakie dokumenty musisz zadbać!

książeczki zdrowia psa

Dokumentacja medyczna zarówno czworonogów jest bardzo ważna i powinna zawierać wszystkie ważne informacje o stanie zdrowia niezależnie od rasy psów. Każda wizyta u weterynarza, operacja, profilaktyka lub inna interwencja w nagłych wypadkach powinna być dokładnie opisana. Niestety nie ma jednego ujednoliconego systemu łączącego wszystkie przychodnie i gabinety weterynaryjne z dostępem do wszystkich danych medycznych naszych czworonogów. Większość lekarzy weterynarii decyduje się na wpisanie historii leczenia do karty zdrowia pacjenta, ale nie zawsze tak jest. Czy są to dokumenty obowiązkowe? Kto powinien je publikować i uzupełniać dane w nich zawarte? Czy istnieją alternatywy dla książeczek zdrowia? Czy przy każdej wizycie powinienem mieć książeczkę zdrowia psa i kota? W poniższych artykułach znajdziesz odpowiedzi na te pytania. 

Dlaczego należy posiadać książeczkę zdrowia psa

Książki zdrowia są najbardziej potrzebne, jeśli chodzi o kompletowanie danych profilaktycznych. W książeczce należy wpisać datę szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, datę szczepienia przeciwko wściekliźnie (jeśli pies lub kot ją posiada, informację tę należy również zawrzeć w paszporcie), datę odrobaczenia oraz podjęte środki przeciwko zewnętrznym pasożyty. Ponieważ informacje o profilaktyce są regularnie aktualizowane, łatwiej jest zapamiętać datę kolejnego odrobaczenia lub leczenia przeciw pchłom i kleszczom.

W niektórych książkach jest też miejsce na wpisanie daty kolejnej cieczki. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, jak intensywna jest cieczka, jak długo trwa i czy w trakcie jego trwania pojawiają się niepokojące objawy. Jest to obszar, do którego powinien wejść opiekun zwierzaka. Ważne jest, aby monitorować datę ostatniej aktywności seksualnej – na przykład niektóre choroby psów i kotów są zależne od hormonów, a znajomość daty ostatniej rui może pomóc zdiagnozować te choroby. Jest to również ważna informacja przy diagnozowaniu ropni i zmian pręcików mlecznych oraz ustalaniu najlepszego terminu kastracji u Twojego pupila.

Skąd wziąć książeczkę dla psa?

Książeczka zdrowia dla psa to zazwyczaj mały notes, w którym znajdują się najważniejsze informacje o stanie zdrowia zwierzęcia. Zakładana jest podczas pierwszej wizyty u weterynarza profilaktycznej, dlatego powinna być wydawana przez hodowcę wraz z zakupionym zwierzęciem. W przypadku adopcji psa lub kota książki powinny być dostarczone przez schronisko, fundację lub stowarzyszenie ewentualnie można kupić czyste książki od weterynarza lub dobrze wyposażonego sklepu zoologicznego. Okładka broszury, informacje w środku, liczba stron wpisu mogą się różnić, ale większość istotnych informacji, które powinny być zawarte, jest taka sama.

Jak oznaczone są szczepienia w książeczce zdrowia?

Po wykonaniu zastrzyku lekarz umieszcza na książeczce naklejki odpowiednie do szczepienia. Dzięki nim lekarze weterynarii czytają psią książeczkę zdrowia i w ułamku sekundy wiedzą, co nasze psy zostały zaszczepione, a na co nie. Choroby są oznaczone literami, kolejno: D – nosówka psów, H – wirusowe zapalenie wątroby, P – parwowirus, Pi – paragrypa, B – borelioza, KC – kaszel hodowlany. Może być również naklejka leptospirozy z literą L i może mieć również oznaczenie liczbowe L2 lub L4. Dodatkowo na naklejce widnieje nazwa producenta oraz numer seryjny szczepionki. Ta informacja jest bardzo ważna w przypadku wycofania partii, na przykład z powodu wady produkcyjnej. Obok znajduje się czasem dodatkowa liczba, która mówi nam ile składników zostało zaszczepionych – dzięki temu wiemy, przed jakimi chorobami dany zastrzyk uchroni naszego psa. Bardzo ważna jest data na naklejce. Wiele osób myli to z terminem ważności szczepionki, co oczywiście jest błędne. To dlatego, że oznacza to datę ważności szczepionki – datę, kiedy lekarze mogą użyć fiolki. Dlatego sprawdzając, kiedy mamy ważną szczepionkę, nie opieraliśmy się na wpisie na naklejce, ale na odnotowanej przez lekarza weterynarii dacie wizyty. 

Aldona
Katechetka w jednej z miejscowych szkół oraz dziennikarka lokalnego serwisu. Jej pasją jest dziennikarstwo i studiowanie historii religii. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top