Jak dbać o cerę w okresie dojrzewania? Zmiany zachodzące w ciele nastolatka 

Jak dbać o cerę w okresie dojrzewania?

Okres dojrzewania jest czasem wyjątkowym, lecz bardzo trudnym. To wtedy fizycznie dziewczynka zmienia się w kobietę, a chłopiec w mężczyznę. Gwałtowne wahania hormonalne powodują jednak zmiany skórne i wahania nastrojów. 

Jak przebiega okres dojrzewania?

Okres dojrzewania to bardzo powszechna przyczyna trądziku. W tym czasie w organizmie młodych ludzi zachodzą zmiany fizyczne oraz psychiczne. Następuje skok pokwitaniowy, dzieci przybierają na wadze i gwałtownie rosną. 

W następnej kolejności widoczne stają się cechy płciowe, takie jak zarost czy rosnące piersi. Również twarz ulega zmianie. Równolegle do ciała, zmiana się także psychika. Wszystkie emocje wydają się bardzo intensywne, mózg pracuje na podwyższonych obrotach. Pojawia się autorefleksja i krytycyzm. 

Jakie zmiany zachodzą w ciele dorastającego chłopca?

Ciało chłopca w okresie dojrzewania przechodzi szereg zmian. Pojawia się owłosienie, zmieniają się narządy płciowe, a także rozpoczyna się mutacja. Zmiany hormonalne zachodzące w tym okresie powodują nie tylko wzmożony popęd seksualny, ale także problemy z cerą. 

Psychika dorastających osób jest bardzo krucha, a wahania nastrojów stanowią punkt zapalny. W efekcie pojawiania się niedoskonałości na twarzy oraz plecach może obniżyć się pewność siebie i samoocena. Będzie generowało to niepotrzebny stres, który dodatkowo niekorzystnie wpływa na kondycję skóry.  

W jaki sposób zmienia się ciało młodej dziewczyny?

Proces dojrzewania u dziewczyn wygląda zupełnie inaczej niż u chłopców, choć zmiany są równie duże. 

Dorastająca dziewczyna obserwuje zmiany w obrębie piersi oraz bioder, pojawiają się także włosy na nogach, pod pachami i w miejscach intymnych. Wzrasta stężenie hormonów płciowych, co może przekładać się na wahania nastroju oraz pogorszenie stanu cery. 

Młode dziewczyny bardzo silnie zmieniają się również emocjonalnie. Odczuwane przez nie emocje są głębokie i trudne do unormowania. Generuje to nie tylko stres, ale także kompleksy. Obniżona samoocena jest zarówno częściową przyczyną, jak i skutkiem zmian trądzikowych. 

Najważniejsze przyczyny trądziku młodzieńczego

Bolesne krosty na twarzy, łojotok i zaskórniki to tylko niektóre z przykrych objawów trądziku młodzieńczego. Jest to bardzo powszechna choroba dermatologiczna, która dotyka nawet 80% nastolatków. 

Główną przyczyną wykwitów i zmian skórnych na tym etapie życia są bardzo gwałtowne zmiany hormonalne. Pojawia się także łojotok oraz nadmierne rogowacenie naskórka. Wszystkie te objawy sprzyjają powstawaniu bolesnych stanów zapalnych. 

U niektórych osób duże znaczenie mają także uwarunkowania genetyczne i przewlekłe choroby autoimmunologiczne. 

Stanem zaostrzającym zmiany skórne jest także silny, przewlekły stres. Wahania hormonalne oraz huśtawki nastrojów w wieku szkolnym nie sprzyjają osiągnięciu równowagi psychicznej.  

Zasady pielęgnacji cery trądzikowej u młodych ludzi 

Cera młodzieńca obrazuje wszystkie gwałtowne zmiany zachodzące w ciele. W tym okresie buzują hormony, zmienia się figura oraz głos, ale także postrzeganie samego siebie. Nieestetyczne i bolesne wypryski oraz zaskórniki są bardzo trudne do zaakceptowania. Na szczęście istnieją sprawdzone metody pielęgnacji oraz leczenia. 

W przypadku młodej, niedojrzałej cery bardzo ważne jest działanie prewencyjne. Zanim pojawią się skupiska wyprysków czy głębokie blizny, warto wyeliminować niekorzystne zwyczaje. Dorastające dzieci mogą mieć trudności z wypracowaniem rutyny pielęgnacyjnej. Warto dokładnie wytłumaczyć im konsekwencje zaniedbań. 

Wybierając odpowiednie kosmetyki, najlepiej kierować się zaleceniami specjalistów. Lepiej sięgać po lekkie, niearomatyzowane preparaty. Skóra powinna oddychać, warto więc unikać środków pozostawiających tłusty film na powierzchni twarzy. 

Higiena oraz dieta młodzieży powinna być jak najbardziej uproszczona. Ograniczając silnie aromatyzowane kosmetyki, warto ograniczyć także słodycze, przekąski oraz żywność wysokoprzetworzoną. 

Aldona
Katechetka w jednej z miejscowych szkół oraz dziennikarka lokalnego serwisu. Jej pasją jest dziennikarstwo i studiowanie historii religii. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top