Jakie dopłaty do samochodów elektrycznych w 2022 roku?

dopłaty do samochodów elektrycznych

Do samochodów elektrycznych przekonuje się coraz więcej osób, niestety nie każdego stać na zakup nowego auta. Zachętą do wymiany auta mają być wprowadzone dopłaty. Kto może się starać i jakie warunki należy spełnić?

Po polskich drogach przemieszcza się już ponad 50 tys. elektryków, jednak wciąż jest to duży wydatek i opcja dostępna nie dla każdego. Mimo wielu zalet rozwiązania, sporo osób obawia się, że przeszkodą w użytkowaniu samochodu elektrycznego może być jego zasięg i niedostatecznie rozbudowana infrastruktura stacji do ładowania. Wciąż jednak trwają prace nad jej rozbudową, a w celu zachęcenia do zakupu elektryka wprowadzone zostały dopłaty. Na jakie pieniądze można liczyć  2022 roku? Kto ma szansę uzyskać dofinansowanie? Sprawdzamy!

Dlaczego elektryk? 

Zwiększenie liczby samochodów elektrycznych ma pomóc poprawić jakość powietrza i ograniczyć emisję CO2. To także sposób na zmniejszenie poziomu hałasu, a także zapotrzebowania na paliwa. Właściciele elektryków mogą liczyć na specjalne przywileje jak choćby możliwość wjazdu do ścisłego centrum w wielu miastach, poruszania się pasami przeznaczonymi dla busów itp. Ułatwieniem ma być również wsparcie finansowe udzielane poprzez program „Mój elektryk” funkcjonujący od 12 lipca 2021 roku. O pomoc mogą wystąpić osoby fizyczne, firmy i instytucje.

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego

Decydując się na zakup samochodu elektrycznego musisz pamiętać o wykupieniu obowiązkowej polisy OC podobnie jak w przypadku aut z silnikiem spalinowym. Aby sprawdzić wysokość polisy, skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczenia samochodu. Pod uwagę brane są takie same dane:

  • wiek i doświadczenie kierowcy;
  • przebieg dotychczasowego ubezpieczenia;
  • miejsce zamieszkania i status rodzinny ubezpieczenia;
  • rok produkcji samochodu;
  • moc i przyspieszenie auta;
  • maksymalna prędkość wozu. 

Koszt ubezpieczenia samochodu elektrycznego sprawdzisz na stronie Beesafe.pl. Polisa OC jest obowiązkowa, jednak dodatkowo możesz zastanowić się nad AC, a jeśli często podróżujesz nad tzw. assistance.

Jak zdobyć dofinansowanie?

Oferowane dotacje dotyczą nie tylko zakupu, ale również leasingu oraz długoterminowego najmu. Dzięki programowi osoby fizyczne mogą skorzystać z bezzwrotnej dotacji do zakupu samochodu osobowego elektrycznego w cenie, która nie przekracza 225 tys. złotych. Suma wsparcia wynosi 18 750 zł. W przypadku posiadania Karty Dużej Rodziny nie obowiązuje żaden limit cenowy, a kwota, którą można uzyskać wynosi 27 tys. Dla samochodów z kategorii L (motocykle, motorowery) wsparcie wyniesie 4 tys. zł,

Dla pozostałych beneficjentów wysokość dofinansowania zależna jest kategorii pojazdu oraz zadeklarowanego rocznego przebiegu auta. I tak w kategorii M1 (auta osobowe) przy zakładanym minimalnym przebiegu 15 tys. km, kwota dofinansowania wynosi do 27 tys. a z kategorii N1 (samochody ciężarowe) z rocznym przebiegiem 20 tys. km 70 tys. zł. 

Aby zdobyć dofinansowanie, należy złożyć stosowny wniosek. Są one przyjmowane tylko w formie elektronicznej. Wnioski o dopłatę składa się już po zakupie samochodu, który został ubezpieczony i zarejestrowany w Polsce. Dokument można wypełnić korzystając z komputera, ponieważ nie jest dostępna wersja mobilna na smartfon. Wniosek należy autoryzować za pomocą podpisu elektrycznego lub profilu Zaufanego.

Elektryki używane

Jak do tej pory nie ma możliwości zdobycia dofinansowania zakupu samochodów elektrycznych z drugiej ręki. Auta używane wciąż trzeba opłacać z własnych środków. Pojawiają się jednak głosy, aby także osobom decydującym się na zakup samochodu używanego udzielić wsparcia. Za takim rozwiązaniem są również sami zainteresowani. Oczywiście i w tym przypadku istniałyby ścisłe kryteria np. wiek samochodu, przebieg oraz cena zakupu. Czy projekt zostanie przeforsowany? Zapewne okaże się wkrótce.

Jeśli dysponujesz budżetem na zakup elektryka i poważnie myślisz o takiej inwestycji, postaraj się o dofinansowanie. Złóż wniosek i skorzystaj z możliwego wsparcia. Jak przewidują eksperci, elektryki będą coraz częściej pojawiać się na polskich drogach. 

Aldona
Katechetka w jednej z miejscowych szkół oraz dziennikarka lokalnego serwisu. Jej pasją jest dziennikarstwo i studiowanie historii religii. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top