Czas porozmawiać z dzieckiem o seksie? Zobacz jak to zrobić!

Czas porozmawiać z dzieckiem o seksie? Zobacz jak to zrobić!


W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym konieczne staje się przeprowadzenie ze swoją pociechą niezwykle ważnej i krępującej rozmowy o seksie. Wielu rodziców ma w zwyczaju odwlekanie tego momentu w nieskończoność, co jednak nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wobec tego jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Rozmowa z dzieckiem o seksie- czy jest konieczna i jaką rolę odegra?

Nie da się ukryć, ze dla wielu rodziców rozmowa z dzieckiem o seksie jest po prostu zadaniem karkołomnym. Dzieje się tak nie bez powodu. Okazuje się, że przez wiele lat w naszym kraju edukacja seksualna była mocno wątpliwa i nie napawała optymizmem. Pojawiało się wiele dyskusji odnośnie tego, że jest ona w ogóle potrzebna w szkołach i jaki efekt przyniesie ona na postawy dziecka. Jednak okazuje się, że edukacja seksualna- jak podkreśla ekspertka portalu SeksPedia Marta Majos– jest niezwykle ważna. To właśnie ona pozwala dziecku odkryć siebie i swoją seksualność, a także jasno wyznacza granice odnośnie zachowań, na które dzieci mogą sobie po prostu pozwolić. Z racji tego, że szkoły niestety w większości realnie zawodzą na tej płaszczyźnie, to właśnie na rodziców spadł obowiązek wprowadzenia swojej pociechy w świat tajemnic ludzkiego ciała, a także w świat magicznej seksualności.

Kiedy rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Rodzice z pewnością długo zbierają się na to, by przeprowadzić z synem czy też córką poważną rozmowę, która dotyczyć będzie jej lub jego seksualności. Niemniej jednak wielu ekspertów wskazuje na to, że im wcześniej rodzice się za to zabiorą, tym lepiej. Jednak wielu rodziców zastanawia się, kiedy rozpocząć z dzieckiem rozmowę o seksie? Otóż wszystko zależy przede wszystkim od tego, jak szybko rozwija się dziecko. Okazuje się, że stopień zaawansowania rozmowy o seksie i wprowadzanie dziecka w kolejne tajniki związane z jego seksualnością powinny odbywać się etapami. W praktyce oznacza to, że trzeba się dostosować do poziomu na jakim dziecko obecnie się znajduje. Okazuje się, że już w wieku około 4-6 lat dzieci zaczynają interesować się ciałem- nie tylko swoim, ale również ogólną anatomią człowieka. Zaczynają dostrzegać różnice pomiędzy ciałem kobiety i ciałem mężczyzny, a co za tym idzie trzeba liczyć się z tym, że w tym momencie zaczną się również pojawiać pierwsze, niewygodne dla rodziców pytania. Niemniej jednak na tym etapie, warto wyjaśnić co cechuje ciało kobiety, a także mężczyzny i jak zmienia się ono na przestrzeni lat. Kolejno w wieku od 6 do 10 lat dziecko zaczyna jeszcze bardziej zagłębiać się w seksualny świat, co wynika z czystej ciekawości. Z racji tego, że dziewczynki już w około 12 roku życia zaczynają miesiączkować, wówczas mama powinna je na taką sytuację przygotować, a jednocześnie wyjaśnić, dlaczego jej organizm działa w ten, a nie w inny sposób. Rozmowa z dzieckiem o seksie jest niezwykle istotna, więc warto wiedzieć kiedy ją przeprowadzić i jak ją dostosować do poziomu pociechy.

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Przejdźmy teraz do chyba jednej z najbardziej palących kwestii, jaka nurtuje wielu rodziców. Mianowicie jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? W tym momencie aż chciałoby się skwitować to jednym słowem: normalnie! Niemniej jednak dla wielu rodziców z pewnością będzie to dość kłopotliwa sytuacja. Warto jednak w pierwszej kolejności zaspokoić ciekawość pociechy i cierpliwie oraz szczegółowo odpowiadać na pytania, które ją nurtują. Co więcej, pod żadnym pozorem nie traktujmy pytań dziecka o seksualność jako „niewygodne”. Powinniśmy się raczej cieszyć z tego, że jest ona ciekawa świata i chce zgłębiać swoją wiedzę z przeróżnych tematów i dziedzin. Odpowiadajmy cierpliwie i potraktujmy pociechę jak równoważnego partnera w rozmowie. Z pewnością będzie nam wtedy rozmowę o seksie przeprowadzić o wiele łatwiej i bez krępacji. Co więcej musimy dostosować seksualne tematy do poziomu na jakim obecnie nasza pociecha się znajduje. Dzięki temu krok po kroku będziemy mogli wprowadzać malucha w świat jego własnej seksualności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top