Bazylika La Sagrada Familia – wizytówka Barcelony, która trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlaczego jest cudem architektury i dlaczego warto ją zobaczyć?
Komu zawdzięczamy cud architektury?
Prace nad bazyliką La Sagrada Familia („Święta rodzina”) rozpoczęły się w 1882 roku. Ku zaskoczeniu wielu osób pracę nad budowlą powierzono młodemu projektantowi — Antoniemu Gaudiemu. Dziś wiadomo, że była to najlepsza decyzja, jaką mogły podjąć ówczesne władze Katalonii. Gaudiego uznaje się za architekta-wizjonera. To on zupełnie zmienił pierwotny projekt bazyliki, nadając jej cechy, które dziś wydają się niemożliwe do osiągnięcia przez człowieka. Projekt był tak wielki i wymagający, a ponadto znacznie wyprzedzał swoje czasy. Dlatego Antonio Gaudi był świadomy, że nie dożyje jego ukończenia. Mimo to bazylika stała się dziełem jego życia. Przez wiele lat zajmował się kilkoma projektami jednocześnie, ale ostatnie 15 lat życia spędził na placu budowy La Sagrada Familia. Pracował nad nią łącznie ponad 40 lat, żyjąc w ubóstwie, a w 1914 roku zamieszkał na jej terenie.
Dlaczego kościół wciąż jest w budowie?
Naturalnie Antonio Gaudi nie dał rady ukończyć swojego dzieła. W 1926 roku wpadł pod tramwaj, zmarł niedługo po tym. Historia życia tego wielkiego człowieka kończy się, gdy po wypadku nikt nie rozpoznał, że biedny człowiek ubrany jak żebrak, jest wielkim architektem. Zmarł w hospicjum dla ubogich. Prace nad bazyliką trwały nadal, ale przerwane zostały w 1936 roku, gdy wybuchła w Hiszpanii wojna domowa. Kościół będący wizytówką Barcelony wciąż jest w budowie. Wynika to z braku jakichkolwiek dofinansowań, które pomogłyby dokończyć dzieło życia Gaudiego. Budowa jest finansowana z datków i biletów. Odwiedzając bazylikę, nie tylko zapewniamy sobie niezapomniane wrażenie, ale także wspomagamy budowę cudu architektury. Zakończenie projektu ma nastąpić w 2026 roku.
Bazylika Sagrada Familia a katolicyzm
Bazylika jest niesamowita pod każdym względem. Jej zadziwiająca, przepełniona symboliką, architektura to swoiste wyznanie wiary Antoniego Gaudiego. Wnętrze kościoła symbolizuje Jerozolimę. Kościół ma 3 fasady, a każda z nich symbolizuje inny etap życia Jezusa Chrystusa:
- Fasada Narodzenia – jedyna fasada, którą Antonio Gaudi zdołał dokończyć. Przedstawia radość z narodzenia mesjasza i najważniejsze elementy życia Świętej Rodziny.
- Fasada Męki – naturalnie przedstawia mękę Chrystusa od momentu ostatniej wieczerzy, przez drogę krzyżową, śmierć, aż do wniebowstąpienia.
- Fasada Chwały – ukończenie tej fasady jest zaplanowane na sam koniec prac. Ma przedstawiać wniebowstąpienie, elementy czyśćca, nieba i piekła, a także inne elementy.
Każda z fasad posiada 4 wieże. Łącznie jest ich więc 12 i każda symbolizuje innego apostoła. Kolejne 4 wieże symbolizują ewangelistów, a ostatnie 2 – Marię i Jezusa. W 2021 roku wieża symbolizująca Marię – matkę Chrystusa – została zwieńczona świetlistą dwunastoramienną gwiazdą, którą nazywa się ukoronowaniem bazyliki. Z planowanych 18 wież tylko 4 udało się ukończyć za życia Gaudiego – w 1920 roku. Architektura kościoła opiera się na geometrii. Wnętrze budowli w całości zdobione jest rzeźbami, a wiele z nich przedstawia życie Chrystusa lub nawiązuje do symboli biblijnej. Sam Gaudi podobno za swojego klienta i zleceniodawcę uważał samego Boga i mówił, że jego klientowi się nie spieszy. Warto wspomnieć, że w kościele Sagrada Familia w soboty, niedziele i święta odbywają się międzynarodowe msze w różnych językach. Wstęp na msze jest wolny, więc naturalnie w okresie letnim kościół jest przepełniony. Wiele osób traktuje to jako okazję do darmowego zwiedzenia bazyliki.
Sprawdź, jak ubrać się poprawnie do kościoła: https://modnywieszak.pl/jak-sie-ubrac-do-kosciola
Zwiedzanie i bilety
Zwiedzanie bazyliki warto zaplanować wcześniej i również wcześniej zaopatrzyć się w bilety. W okresie wzmożonych wizyt i wycieczek, bazylika odznacza się ogromnymi kolejkami do kas. Nic dziwnego, bazylika rocznie odwiedzana jest przez 4,5 miliona osób. Przed pandemią dziennie odwiedzało ją nawet 60 tysięcy turystów. Bilety kosztują od 17 do 32 euro. Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00. Bazylika znajduje się pod adresem Mallorca: Mallorca, 401. Dotrzeć tam można metrem lub autobusem. Nazwą stacji i przystanku jest Sagrada Familia.