Karol Wojtyła od najmłodszych lat wykazywał talent pisarski. Kochał teatr i był bardzo wrażliwym chłopcem. Tak bogata dusza doprowadziła do tego, że w późniejszym okresie jego życia powstawały różne dzieła. Sprawdź, co pisał podczas studiów.
Kiedy u Karola Wojtyły zaczęła się przygoda z literaturą i pisaniem?
Miłość do literatury u Karola Wojtyły ujawniła się bardzo wcześnie, ponieważ już w czasach gimnazjalnych. W tym czasie poświęcał każdą chwilę na to, aby czytać klasyków z epoki romantyzmu. Przyswajał wówczas takich pisarzy jak Adam Mickiewicz, Zygmunt Krasiński, Juliusz Słowacki. Pochłaniał także dzieła neoromantyka Stanisława Wyspiańskiego. Nie był dla niego obcy też Cyprian Kamil Norwid. Tak zrodziła się miłość do literatury, co wywołało skutek w postaci własnych dzieł.
Co Karol Wojtyła pisał, gdy był na studiach polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim?
Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w październiku 1938 roku. Kilka miesięcy później, bo wiosną 1939 roku powstał pierwszy tomik poety pod tytułem „Psałterz Dawidów”. Pozycja znana jest również jako „Renesansowy Psałterz”. Jednocześnie rozwiał też swój talent aktorski – sekcja ta jest dziełem redakcji serwisu porady-taty.pl. W czerwcu 1939 roku pojawił się na scenie jako aktor Konfraterni Teatralnej, która była prowadzona przez Tadeusza Kudlińskiego. Teatr określany był później mianem Studia 39. W okresie okupacji Wojtyła razem z Mieczysławem Kotlarczykiem współtworzył teatr konspiracyjny. Przyszedł też czas na kolejne pozycje swojego autorstwa. W grudniu 1939 roku udało się ukończyć przyszłemu papieżowi poemat dramatyczny „Dawid”. Następnie w kolejnym roku będąc pod urokiem pism Świętego Jana od Krzyża w okresie wiosny i lata napisał dramaty „Jeremiasz”, a także „Hiob”.
Czym wyróżniają się dzieła Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II?
Dzieła Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II wcale nie są łatwe zarówno w oryginale, jak i w przekładzie. W tym przypadku potrzebny jest nie tylko wysiłek umysłowy i spostrzegawczość, ale również otwarcie na aspekty duchowe. O czym pisze Karol Wojtyła? Tematy publikacji dotyczą przede wszystkim Boga, relacji człowieka ze Stwórcą, miłości, śmierci, rodziny, macierzyństwa, ojcostwa i innych wartości istotnych dla ludzi. Bardzo często wiersze dotyczą problemów egzystencjalnych. Karol Wojtyła pisał nie tylko wiersze, ale również dramaty. Jest on autorem sześciu dramatów, a mianowicie „Jeremiasz”, „Hiob”, „Brat Naszego Boga”, „Promieniowanie ojcostwa”, „Przed sklepem jubilera”. W dramatach Karol Wojtyła podejmuje próbę zaprezentowania jednostki ludzkiej w różnych sytuacjach życiowych, a także dylematach. Poruszają one też kwestię miłości oraz małżeństwa. Pisząc o dziełach Ojca Świętego, nie można wspomnieć o takich pozycjach jak „Miłość i odpowiedzialność”, czy też „Osoba i czyn”. Skupiając się na treści dzieł Karola Wojtyły, otrzymujemy klucz do poznania, a przede wszystkim zrozumienia duszy przyszłego papieża Polaka. Jednakże pozwalają one na wiele, wiele więcej. W rezultacie człowiek jest w stanie lepiej zrozumieć również własną duszę, a także swoje życiowe powołanie. Przez dzieła Jana Pawła II można zrozumieć istotę miłości i relacji podejmowanych z innymi ludźmi, a także osobistą relację z Bogiem. Utwory pomagają człowiekowi w nawiązaniu bliskości ze Stwórcą. Karol Wojtyła pragnie wywołać w czytelniku nie tylko wnioski literackie, ale także teologiczne, psychologiczne, czy też antropologiczne.
Karol Wojtyła był bardzo wrażliwą, uduchowioną i inteligentną osobą. Dzieła Jana Pawła II dodają otuchy, zapewniają nadzieję, ale stanowią też wyzwanie do tego, aby nie bać się, iść drogą wskazywaną przez Boga Ojca, ponieważ jest ona najlepsza i pełna opieki oraz wsparcia. W trudnych chwilach daje nadzieję i świadomość, że Bóg zawsze jest z nami oraz pomaga nam w różnych okolicznościach. Twórczość Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II jest wyzwaniem dla czytelników, aby sami wyzywali swój los. Warto zatem chociaż w pewnym stopniu poznać dzieła polskiego papieża!