Problemy ze zgryzem i próchnicą u dzieci są niezwykle popularne. Niemniej jednak najmłodsi zwykle nie przepadają za wizytami u dentysty, a rodzice zachodzą po rozum do głowy, jak mogą ich do tego przekonać. Okazuje się, że kluczowy staje się wybór odpowiedniego specjalisty. Zatem jak wybrać stomatologa dla dziecka?
Dziecko i dentysta- niezbyt udany początek znajomości
Dziecko i dentysta to para, która chyba nigdy się nie polubi. Nie da się ukryć, że najmłodsi nie przepadają za wizytami w gabinecie stomatologicznym, a rodzice wiecznie zastanawiają się, co rzeczywiście jest odpowiedzialne za taki stan rzeczy. Otóż najprościej można to ująć jednym słowem- strach. Dentyści od zawsze nie kojarzyli się dzieciom najlepiej, szczególnie jeśli pierwsza w życiu wizyta u stomatologa skończyła się dość bolesnym usunięciem zęba. Wobec tego zanim przejdziemy do tego jaki powinien być stomatolog dziecięcy, a także do tego jak go odpowiednio wybrać rodzice powinni zdecydować się na szczerą rozmowę z pociechą. Oczywiście nie chodzi tu o nic innego jak o zmianę nastawienia do dentysty. Warto uświadomić dziecko, że stomatolog nie jest „potworem”, który niesie jedynie ból, a lekarzem i podobnie jak każdy inny lekarz, chce on pomóc nam walczyć z chorobą, która obecnie toczy jamę ustną pociechy. Warto również w tym zakresie być dla dzieci swoistym przykładem i wzorem do naśladowanie. W praktyce chodzi o to, by sami rodzice nie wymigiwali się od wizyt kontrolnych u specjalisty. Wówczas zabierzmy na nie również swoją pociechę i pokażmy jej, że dentysta nie jest wcale taki straszny, jak ona to sobie wyobraża.
Stomatolog dziecięcy- jaki będzie najlepszy?
Przejdźmy teraz do niezwykle ciężkiej dla rodziców kwestii: jak wybrać stomatologa dla dziecka? Otóż to pytanie nurtuje rodziców chyba od zawsze. Okazuje się, że jednak nie jest to takie trudne. Przede wszystkim poszukajmy stomatologa dziecięcego, który może pochwalić się dość długim doświadczeniem. To z pewnością nas uspokoi, a także sprawi, że będziemy mieć pewność odnośnie tego, że oddajemy zęby naszego dziecka w dobre ręce. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną wizytę, warto poszperać nieco w Internecie. Jak wiadomo to właśnie sieć obecnie jest jednym z największych i najważniejszych źródeł informacji. Wówczas sprawdźmy jak przedstawia się wizytówka elektroniczna danego gabinetu stomatologa dziecięcego, a także zobaczmy, jakie widnieją pod nią opinię i recenzje. Wbrew pozorom takie research znacznie ułatwi nam podjęcie decyzji. Informacji można również poszukać na stronach dla rodziców, a także nawiązać kontakt z mamami i tatusiami innych dzieci, które już w danym gabinecie siedziały na fotelu pacjenta. Warto pamiętać, że im więcej informacji uda się nam zebrać, tym lepiej dla nas i dla naszego dziecka. Będziemy mieć bowiem gwarancję tego, że oddajemy uzębienie naszej pociechy w możliwie jak najbardziej specjalistyczne ręce.
Na co zwrócić uwagę wybierając stomatologa dziecięcego?
Zanim jednak postanowimy, że nasza pociecha- i my jako towarzysze- ma udać się do danego gabinetu, warto samodzielnie wybrać się na dyskretną kontrolę. Odwiedźmy więc dany gabinet stomatologiczny, a następnie przyjrzyjmy się temu, jak on wygląda. Powinien on być urządzony nie jako na styl dziecięcego pokoju, by mały pacjent mógł za każdym razem cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem. Sprawdźmy, czy stomatolog wie czym jest gaz rozweselający i czy stosuje go względem małych pacjentów. Tak prozaiczny preparat jakim jest gaz rozweselający, może skutecznie pomóc dziecku się zrelaksować i rozluźnić, a co najważniejsze zaoszczędzi mu niepotrzebnego stresu. Nie zapomnijmy także zapytać stomatologa jakimi technikami próbuje odwrócić uwagę dziecka i sprawić, żeby cały zabieg minął szybko i sprawnie, a tym samym, by obyło się bez morza łez i krzyków małego pacjenta. To zadaniem rodziców jest odpowiedni wybór stomatologa dziecięcego, a także zmiana sposobu myślenia i wyobrażeń o dentyście. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do wizyty, z pewnością nie będzie ona tak straszna.
Sprawdź także: https://kawaczyherbata.pl/melisa-dla-dzieci