Toruń – miasto gotyckich zabytków i wielu atrakcji

Toruń to miasto, które znane jest chyba każdemu mieszkańcowi kraju. Przede wszystkim ze względu na postać Mikołaja Kopernika, a także niezliczoną ilość zabytków w gotyckim stylu. Nieocenioną role w rozsławieniu tego miasta mają pierniki, po które w sklepach ustawiają się kolejki odwiedzających. Chyba nikt nie wyobraża sobie wyjazdu z miasta bez zapasu tego specjału. Nie obejdzie się także bez wizyty w Żywym Muzeum Piernika, w którym nie dość że można poznać jego historię i recepturę to jeszcze można samemu go wypiec i spałaszować.

Do odwiedzenia jest tak wiele, że koniecznie trzeba przyjrzeć się bazie noclegowej np. na Meteorze. Miejsce w hotelu, hostelu, motelu, schronisku, na polu namiotowym czy kempingowym zapewni możliwość zwiedzania miasta. Informacji na temat tych miejsc należy szukać poprzez wpisanie w Internecie należytej frazy. Ciekawostką jest fakt, iż niektóre oferty łączą w sobie promocje przy kilkudniowych noclegach – warto zapytać o to podczas rezerwacji.

By poznać dzieje Torunia warto skorzystać z usług profesjonalnego przewodnika, na którego namiary można znaleźć na stronie internetowej lub zapytać się o nie właścicieli hotelu. Zaprowadzi on turystów w niezwykłe miejsca takie jak: Dom Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, czy Dwór Mieszczański. Zaznajomi on nas z gotyckimi zabytkami: ratuszem, gmachem poczty, Krzywą Wieżą, ruinami zamku krzyżackiego i dybowskiego oraz bramami – które są częścią fortyfikacji obronnych. Przedstawi również zabytki sakralne: Katedra śś Janów, kościół NMP, kościół św. Jakuba, kościół św. Ducha oraz zbór ewangelicki.

Na każdym kroku można tu natrafić na zabytkowe kamieniczki, spichrze, czy budynki zaadaptowane na siedziby instytucji państwowych. Na spacer zaprasza również Bulwar Filadelfijski, z którego podziwiać można dwa mosty drogowe i jeden kolejowy, a także wspomniane już mury obronne wraz z bramami wjazdowymi do miasta. W chwili wolnego czasu można wybrać się w rejs po Wiśle statkiem turystycznym. Przez prawie cały czas podróży będzie towarzyszył nam głos dobiegający z megafonu mówiący o przeszłości.

Do jednych z ciekawszych nowinek należy Młyn Wiedzy, w którym to można na własnej skórze doświadczyć różnych zagadnień naukowych. Miasto na całą Polskę promuje odbywający się w nim SkyWay, który cyklicznie gości w Toruniu. Podświetlone budynki i pojawiające się na nich inscenizacje w akompaniamencie muzyki są niezapomnianym przeżyciem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>