Skarby na Podlasiu

Podlasie z roku na rok jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów. W regionie tym znajduje się bowiem wiele przepięknych miejscowości, lasów, parków itp. Na takich wakacjach z pewnością nikt nie będzie narzekał na nudę. Gdzie na pewno trzeba się wybrać?

Koniecznie należy udać się do Tykocina, czyli miejscowości uważanej za perłę baroku. Ma ona bardzo specyficzny klimat, który z pewnością zachwyci każdego. Ulice są tu brukowane lub piaszczyste, a obok przepięknych, starych kamieniczek, zobaczyć można drewniane chałupy oraz szlacheckie dworki bielone, co jest charakterystyczne dla budynków tego typu. Na pewno trzeba wybrać się na spacer na stary rynek, ponieważ znajduje się tam okazały barokowy kościół z dość wysokimi dzwonnicami narożnymi. Są one połączone z główną fasadą budynku za pomocą półkolistych arkad. Całość robi ogromne wrażenie na wszystkich turystach. Oprócz tego, w pobliżu zobaczyć można jeden z najstarszych świeckich pomników w całym kraju, czyli pomnik poświęcony Stefanowi Czarnieckiemu. Koniecznie trzeba przyjrzeć się także siedemnastowiecznej synagodze oraz udać się do domu talmudycznego, w którym dziś mieści się muzeum. Muzeum słynie przede wszystkim z przepięknej kolekcji judaików. Warto również wstąpić do pobliskiej restauracji, gdyż można skosztować tam wielu żydowskich potraw. Między innymi jest to słynny cymes z kuglem. Godny uwagi jest także żydowski cmentarz, a właściwie jego fragmenty. W Tykocinie znajduje się także odbudowany zamek Zygmunta Augusta. Właśnie w tym mieście, na początku XVIII wieku August II Mocny ustanowił Order Orła Białego. Warto wiedzieć, że w Tykocinie w październiku odbywają się obchody żydowskiego święta Sukkot, czyli Święta Szałasów. Podczas nich można przede wszystkim zapoznać się z wieloma żydowskimi obrzędami.

Oczywiście nie można zapomnieć o wizycie w Łomży, czyli urokliwym miasteczku, które słynie między innymi z zabytkowych kamienic. Oprócz tego warto wybrać się do niezwykle interesującego Muzeum Północnomazowieckiego z kolekcją bursztynów.

Okazuje się, że na Podlasiu nikt nie będzie narzekał na nudę. Warto wybrać się tam na nieco dłuższy czas, co umożliwia doskonała baza noclegowa. Koniecznie trzeba wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi i kwatery Podlasie” i znaleźć odpowiednią dla siebie kwaterę. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie satysfakcjonujące go miejsce do spania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>