Pies dla nastolatka – czy to dobry pomysł? 

pies dla nastolatka

Dzisiejsze czasy – mimo tego, że są w wielu kwestiach łatwiejsze – bywają wymagające dla nastolatków. Wiele młodych osób boryka się z tego powodu z zaburzeniami na tle emocjonalnym. Czy opieka nad psem to dobry sposób, aby temu zapobiec?

Czas dojrzewania jest bardzo trudny dla młodych ludzi, ale także dla ich rodziców. Zmienia się praktycznie wszystko, począwszy od ciała, kończąc na burzy hormonów, która wpływa na nastrój. Młodzież może być wycofana i niepewna siebie, zastraszona i mieć poczucie, że jest w tyle. Niestety, to wszystko sprawia, że coraz więcej młodych osób pojawia się w gabinecie psychiatrycznym lub psychologicznym. Co można zrobić? Czy kontakt z psem, może złagodzić emocje w tym trudnym czasie? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Problemy w wieku dojrzewania – jak zrozumieć nastolatka?

Dorosłym często trudno jest zrozumieć nie do końca logiczne i rozsądne myślenie młodzieży. Obecne czasy wcale tego nie ułatwiają. Zwróć uwagę, chociażby na wygląd – media kreują doskonale sylwetki, cerę czy ubiór. Co się dzieje, kiedy twój syn czy córka odbiegają od narzucanego kanonu piękna i są wytykani palcami? Innym przykładem są często nieuniknione zmiany na skórze, takie jak trądzik, które są normalne na etapie dojrzewania. Młode osoby wówczas często zamykają się w sobie, czują się nieatrakcyjne, a ich pewność siebie diametralnie spada – te dane są wynikiem pracy redakcji serwisu rusinmedycynaestetyczna.pl. Innych przykładów jest całe mnóstwo. Wszystko sprowadza się do obniżenia nastroju, a w skrajnych przypadkach do depresji czy innych zaburzeń na tle nerwowym.

Pomoc dla nastolatka – co możesz zrobić?

Nie śmiemy wątpić, że okres dojrzewania twojego zbuntowanego dziecka, jest trudny także dla ciebie. Chcemy ci jednak pokazać drugą stronę medalu. Postaraj się zrozumieć nastolatka, nawet jeśli to wymaga od ciebie pokładów dużej cierpliwości i wyrozumiałości. Oto czynności, które możesz wypróbować, aby pomóc młodemu człowiekowi:

  • dorastanie to czas, kiedy twoje dziecko staje się jeszcze bardziej osobną i indywidualną jednostką – postaraj się go w tym wspierać i stój obok, nie krytykuj i nie podcinaj skrzydeł;
  • poświęcaj dziecku dużo uwagi, kiedy tego potrzebuje – nie bagatelizuj jego problemów, pamiętaj, aby zachować przy tym niekoniecznie pouczający ton – wykaż empatię;
  • pokaż młodemu człowiekowi, że świat jest pełen różnorodności i nie każdy będzie wyglądał tak samo, wyjątkowość jest wspaniała i twoje dziecko powinno być z niej dumne;
  • zadbaj o zdrowe jedzenie w domu – pełnowartościowe posiłki nie tylko kształtują pozytywne podejście do tematu, ale także korzystnie wpłyną na zdrowie nastolatka;
  • nie pozostawiaj dziecka samemu, kiedy wyraźnie cię potrzebuje – nie wyśmiewaj, nie poniżaj;
  • bądź czujny i reaguj, kiedy widzisz, że jest źle – nie musisz wysyłać dziecka od razu do psychologa, może pomóc także e-lekarz online – taka forma wizyty jest zdecydowanie mniej krępująca dla młodej osoby.

Czy pies dla nastolatka to dobry pomysł?

Nie od dziś wiadomo, że kontakt ze zwierzętami potrafi odmienić spojrzenie na świat. Jest doskonałym elementem, bez którego większość osób nie wyobraża sobie domu. Pies nie może być zabawką i nie służy do zaspokajania tylko własnych, określonych celów. Jeśli chcesz, aby pojawił się w waszym mieszkaniu – stwórz ku temu odpowiednie warunki. Jego obecność może doskonale wpłynąć na kształtowanie osobowości młodej osoby. Oto lista największych zalet:

  • czworonożny przyjaciel uczy odpowiedzialności za drugą osobę;
  • obecność psa wymaga ustalenia pewnej rutyny w codziennym dniu;
  • bliski kontakt ze zwierzęciem wspomaga uwalnianie hormonu szczęścia, czyli oksytocyny – ten bezpośrednio wpływa na poprawę nastroju;
  • kontakt z psem uczy empatii i troski bez względu na okoliczności;
  • obniża także poziom stresu.

Posiadanie psa uczy wielu pozytywnych cech. Pamiętaj jednak, że nie może być on traktowany jako chwilowa zabawka. To duża odpowiedzialność – także dla ciebie. Wspólna troska o pupila może zbliżyć wszystkich członków rodziny, a poczucie więzi jest dla młodej osoby niezwykle ważne. Jeśli sobie nie radzisz, a nastolatek wymaga zwiększonej opieki – udaj się do specjalisty. Nie przejmuj się brakiem wolnego w pracy, na pewno otrzymasz zwolnienie od psychiatry na dziecko z depresją i będziesz mógł mu całkowicie poświęcić czas. Najważniejsze, by razem przezwyciężyć problemy.

Aldona
Katechetka w jednej z miejscowych szkół oraz dziennikarka lokalnego serwisu. Jej pasją jest dziennikarstwo i studiowanie historii religii. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top