Niezwykła historia Karpacza

Karpacz powstał jeszcze w XII wieku – jako osada zamieszkiwana przez poszukiwaczy złota. Pierwszy raz zostaje on jednak wspomniany dopiero w XIV wieku. Pierwsze wzmianki o nim znalazły się w tak zwanych Księgach Walońskich, czyli zapiskach prowadzonych przez walońskich poszukiwaczy złota i minerałów. W XVII wieku w trakcie wojny trzydziestoletniej Karpacz stał się schronieniem dla czeskich uciekinierów religijnych. Niedługo potem stał się celem pielgrzymek. Spowodowało to wybudowanie na Śnieżce, czyli najwyższym szczycie Karkonoszy, drewnianej kapliczki świętego Wawrzyńca, która znajduje się tam do dziś.

Największą atrakcją turystyczną stała się jednak tak zwana Świątynia Wang. Jest to drewniany kościółek ewangelicki, który sprowadził tutaj król Prus Fryderyk Wilhelm IV. Kościółek pochodzi z norweskiego miasteczka Vang, stąd jego dzisiejsza nazwa. Największy rozwój osady miał jednak miejsce w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to Karpacz stał się miejscowością niezwykle popularną wśród turystów. Większość pensjonatów i hoteli, które dziś tam funkcjonują pamięta jeszcze koniec XIX wieku, można zatem uznać, że nasze zwiedzanie zaczynamy w momencie zameldowania się w obiekcie. W tamtym czasie powstała niezwykle bogata baza noclegowa i w samej tylko górnej części miasta 12 hoteli i aż 54 pensjonaty oferowały przyjezdnym karpackie pokoje (w serwisie Meteor).

Miasto w tej chwili również jest bardzo popularny pod tym kątem wśród Polaków. Jest on jednak częścią Polski dopiero od 1945 roku. Wtedy też miało miejsce wiele zawirowań dotyczących jego nazwy. Pierwotnie był znany jako Szterlingowo (od nazwiska dowódcy patrolu wojskowego, który jako pierwszy zdobył szczyt Śnieżki), a potem Krzywa Góra. Na początku 1946 Komisja Ustalania Nazw Miejscowości ustanowiła nazwę „Drogosławice”, jednak wywołało to tak gorące protesty mieszkańców, że już w maju zrezygnowano z tego pomysłu. Od tamtej pory miejscowość została nazwana Karpaczem – co prawdopodobnie jest formą używanej nieco wcześniej nazwy „Karbacz”. W 1954 roku utworzono osiedle „Karpacz”, które w ciągu kolejnych 6 lat zyskało prawa miejskie. Miasto w całości zostało wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Głównym tego powodem jest to, że zachowało się w nim dużo elementów i budynków jeszcze z XIX wieku, a nawet wcześniej. Najstarsze obiekty pochodzą z XVII wieku – jest to kapliczka świętego Wawrzyńca oraz stara drewniana chałupa (tak zwana buda pasterska) z przełomu XVII i XVIII wieku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>