Małysz i co dalej? – Wisła

Odwiedzając Wisłę warto zajrzeć w kilka interesujących miejsc związanych z historią miasta. Chociaż główną atrakcją wydają się być pamiątki po Adamie Małyszu, to jednak Wisła ma do zaoferowania znacznie więcej. Można się o tym przekonać osobiście odwiedzając miejscowość i udając się na spacer po centrum i jego najbliższych okolicach. Niezaprzeczalnym atutem miasta jest bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa (Wisła noclegi – ). Umiarkowane ceny zakwaterowania i szeroki wybór obiektów sprawiają, że miasto jest doskonałym celem urlopowym dla całej rodziny lub podróżników lubiących odkrywać najciekawsze zakątki kraju.

Uwagę turystów przebywających w Wiśle zwraca między innymi Zameczek Myśliwski Habsburgów. Ten klimatyczny budynek mieścił się pierwotnie w oddalonym od miasta Przysłópiu, u stóp Baraniej Góry. Wzniesiono go z myślą o przybywającej z Austrii szlachcie, która korzystając z niezwykłej obfitości zwierzyny łownej w polskich lasach urządzała polowania w okolicy Wisły. Początkowo temu celowi służył niewielki domek myśliwski, jednak rosnące potrzeby magnatów wymusiły postawienie nowego, większego obiektu.

Zameczek służył za obiekt strategiczny, walczących w czasie II wojny światowej. Po pewnym czasie zadecydowano o przeniesieniu budynku do Wisły, co miało zapobiec zniszczeniu obiektu. Obecnie stanowi on jedną z wizytówek miasta, nadając mu specyficzny klimat z nutą nostalgii. Wewnątrz działa przytulna kawiarnia i lokalny oddział PTTK. Wartą zobaczenia atrakcją jest też Zamek Prezydenta RP w Wiśle Czarne. Budowla pełni funkcję rezydencji głowy państwa po dziś dzień, chociaż przez większość czasu jest udostępniona dla odwiedzających. Powstanie budowli wiąże się z chęcią zapewnienia prezydenta Ignacego Mościckiego o wdzięczności ze strony mieszkańców regionu. Sposobem na wyrażenie poparcia było nadanie honorowego obywatelstwa miasta i przekazanie reprezentacyjnego budynku zaprojektowanego przez Adolfa Szyszko Bohusza.

Podczas II wojny światowej został on jednak przejęty przez dowódców III Rzeszy, które przeznaczyły obiekt jako własną rezydencją letniskową. Po zakończeniu konfliktu dar mieszkańców Śląska powrócił w ręce Kancelarii Prezydenta RP. Można go zobaczyć pod warunkiem rezerwacji z odpowiednio dużym wyprzedzeniem lub podczas niedzielnej Mszy Świętej odbywającej się w tutejszej kaplicy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>