Łukęcin – uzdrowisko czy letnisko?

Nad polskim morzem, tak jak i z resztą w całym kraju nie brakuje miejscowości o statusie uzdrowiska. Tego typu wioski i małe miasteczka znajdują się przede wszystkim w południowej części naszego kraju, gdzie głównym źródłem uzdrowiskowych mocy danego sanatorium są bogate w lokalne minerały wody źródlane, które leczą z bardzo wielu schorzeń i przypadłości. Nad Morzem Bałtyckim sprawa wygląda nieco inaczej. Nie ma tutaj wód mineralnych o cudownych właściwościach, ale jest coś innego równie cennego, a mianowicie powietrze przesycone zdrowotnym jodem oraz cudowny zapach olejków eterycznych z pobliskich lasów sosnowych. Jeśli dana miejscowość to także dobrze rozwinięta baza noclegowa i świetne zaplecze gastronomiczne bez wątpienia zawitają do niej turyści z całej Polski.

Tak też sprawa wygląda z niepozornym i niewielkim Łukęcinie położonym nad samym Bałtykiem w województwie pomorskim. Choć wioska ta liczy na stałe mniej niż 150 mieszkańców, w okresie letnich wakacji przyjmuje nawet kilka tysięcy turystów, którzy przybywają tutaj zarówno na lecznicze inhalacje z powietrza, jak i na leniwy relaks na pięknej i zadbanej plaży. Bez wapienia w Łukęcinie można oddawać się obu tym dyscyplinom "sportu", wystarczy zarezerwować miejsce w jednym z lokalnych ośrodków wczasowych lub wypoczynkowych i świetne wakacje są niemal na wyciągnięcie ręki. Łukęcin pomimo niewielkich rozmiarów oferuje kwatery [noclegi ➩ meteor] zarówno w licznych kwaterach prywatnych, jak i na polach kempingowych i namiotowych, w ośrodkach wczasowo-wypoczynkowych, a także w gospodarstwach agroturystycznych.

Choć od wielu już lat Łukęcin nie może się poszczycić oficjalnym mianem polskiego uzdrowiska w dalszym ciągu przybywa tutaj każdego roku multum turystów, którzy doceniają walory lokalnej aury i niezwykle malowniczego krajobrazu, który godny jest pędzla największego mistrza. Z pewnością niewiele osób słyszało dotychczas o Łukęcinie, ale jedno jest pewne. Tych, którzy już tutaj byli nie trzeba namawiać na powtórne odwiedziny. Takie miejsca to rewelacyjna wiadomość dla miłośników błogiego spokoju i odpoczynku na łonie natury nieskażonej ręką człowieka. Tego też właśnie szuka większość z letników, którzy przybywają do wioski po raz pierwszy. Bez wątpienia nikt nie opuszcza Łukęcina zawiedziony, a wręcz przeciwnie, ta mała wioska przyciąga do siebie z niespotykaną siłą.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>