Jak urządzić pokój dla studenta? – zbiór porad

Należy pamiętać, że studenci muszą mieć właściwe warunki do samorozwoju i nauki, więc ich pokoje będą miał na nich wielki wpływ. W tym poradniku przedstawimy praktyczne porady jak urządzić pokój dla studenta, aby spełnić jego potrzeby. 

Jasno urządzony pokój = jasno urządzony umysł

Pokój dla studenta to przede wszystkim miejsce do nauki i rozwijania pasji. Zatem zanim zaczniemy przygotowywać się do zakupu mebli i innych detali powinniśmy zadbać o odpowiednie naświetlenie pokoju. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest naturalne światło słoneczne, postarajmy się zatem wybrać dla studenta pokój z oknami zapewniającymi dużo światła. Studenci zazwyczaj, szczególnie w okresie sesji, uczą się do późnych godzin nocnych, więc niezbędne będzie także właściwe oświetlenie pokoju. Wybierzmy właściwe żarówki oraz ilość lamp i nie zapominajmy o oświetleniu na biurku. Dla lepszego rozproszenia światła preferowane będą oczywiście jasne kolory ścian. Świetną sprawą jest również ogrzewanie podłogowe na mroźne zimowe wieczory.

Warsztat myśli studenta, czyli miejsce do nauki

Studiowanie to często dużo pracy w domu. Do tego najlepiej sprawdza się biurko wyposażone we wszystkie niezbędne narzędzia wymagane na danych studiach. Należy pamiętać, żeby dobrać biurko do wymagań studenta. Na przykład na architekturze, czy kierunkach plastycznych będzie niezbędne duże biurko do wykonywania rysunków, szkiców itp., a student informatyki będzie z kolei potrzebował miejsce dla swojego sprzętu komputerowego, więc biurko musi być dostosowane do dwóch, a może i nawet trzech monitorów. Przy wyborze biurka dostosujmy fotel, aby pozwalał na ergonomiczną pozycję studenta podczas długich sesji naukowych. Właściwe biurko powinno zachęcać do nauki, a nie wręcz przeciwnie.

Regeneracja, czyli jak dotrwać do magisterki

Jak urządzić pokój dla studenta, żeby zapewnić właściwą regenerację ciała i umysłu? Odpowiedź jest prosta – wygodne łóżko. Może jest to dosyć banalne, ale nie należy zapominać o śnie, a żeby poprawić jego jakość najlepiej zacząć od zakupu właściwego łóżka. Studenckie życie jest pełne pośpiechu i wrażeń, warto więc dostosować miejsce do spania do wymagań takiego trybu życia. Twardość materaca, czy rozmiar łóżka jest zależna od gustów, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w mniejszych pokojach, jest łóżko, które można szybko przekształcić w kanapę. Łóżko będzie też pewnie spełniało więcej funkcji niż tylko miejsce do snu. Czasem będzie to zamiennik biurka, czasem dodatkowe miejsce siedzące podczas studenckich spotkań, a czasem miejsce do wyciszenia się i podumania nad sprawami studenckimi. Zatem jak widać, łóżko pełni także ogromną rolę podczas urządzania studenckiego pokoju. 

Nie zapominajmy o książkach!

Mimo, że duża część nauki i pracy na studiach odbywa się poprzez Internet, to nadal topowym źródłem wiedzy na studiach są książki. Tutaj podobnie musimy spojrzeć na charakter konkretnego kierunku studiów. Dla studentów kierunków humanistycznych warto ustawić wiele regałów na książki, a z kolei dla studentów kierunków technicznych ważne będzie miejsce na przybory do wykonania projektów itd. Warto rozejrzeć się za meblami, które pozwolą na zaoszczędzenie miejsca, np. na takie które łączą ze sobą komodę z regałem na książki. Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają na efektywne zorganizowanie rzeczy osobistych. Ważne jest także, żeby podczas urządzania pokoju dla studenta zapewnić mu miejsce na jego garderobę i rzeczy prywatne, w końcu nie jest to już dziecko i potrzebuje własnego kąta, a nie wspólnej szafy z rodzicami. 

Nauka nie zając – studentowi nie ucieknie

Pokrótce pokój jest przygotowany na wyzwania naukowe, ale jak powszechnie wiadomo, studia to nie tylko czas pracy, ale także imprezowania, odkrywania nowości i rozwijania pasji. Należy się więc liczyć z tym, że pokój dla studenta będzie mocno spersonalizowany w zależności od charakteru człowieka. Jedni wolą świątynie dumania, pełną kwiatów i z dużym fotelem pod oknem, inni urządzą strefę gaming’u, a jeszcze inni, mimo idealnie urządzonego pokoju, będą wpadać tylko na noc ( i to jeszcze nie każdą). Zatem odpowiadając na pytanie: Jak urządzić pokój dla studenta? – poza podstawowym poradami zawartymi w powyższym tekście, należy przede wszystkim uzgodnić charakter tego pomieszczenia z przyszłym lokatorem pokoju, żeby w pełni spełnić jego lub jej oczekiwania. 

Aldona
Katechetka w jednej z miejscowych szkół oraz dziennikarka lokalnego serwisu. Jej pasją jest dziennikarstwo i studiowanie historii religii. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top