Fotowoltaika dla szkół – jak edukować, chronić i oszczędzać jednocześnie?

Nowoczesna szkoła ma zapewniać uczniom dostęp do najnowszych technologii, dawać im większe możliwości poznawania i doświadczania świata. Niestety oznacza to spore koszty dla instytucji. Jak sprostać wymaganiom? Czas zwrócić oczy ku fotowoltaice.

Szkoły borykają się ze swymi problemami już od lat. Walka o wyposażenie placówek w nowoczesne pomoce naukowe czy zapewnienie podopiecznym jak najlepszych warunków to kosztowne inicjatywy. Niestety do tego dochodzą dodatkowe trudności – kolejne podwyżki za energię. Co więcej, brak pieniędzy na ogrzewanie może doprowadzić do sytuacji, w których przywrócona zostanie nauka zdalna. Coraz głośniej wybrzmiewają komunikaty z prośbami o oszczędzanie wody i energii elektrycznej. I choć fotowoltaika nie jest remedium na wszystkie problemy, może pomóc szkole na wiele sposobów.

Fotowoltaika w placówkach oświaty sposobem na oszczędności?

Jeszcze do niedawna zielona energia była pomysłem na przyszłe inwestycje i często myślano o niej w kontekście ochrony środowiska, zmniejszania emisji CO2 do atmosfery. Montaż paneli fotowoltaicznych świadczył o odpowiedzialności za planetę i jej mieszkańców. Dodatkową i bardzo ważną korzyścią miały być oszczędności. Dziś nastąpiło przewartościowane, a priorytety zmieniły swoją kolejność. Ciągły wzrost cen za energię, gaz, zwiększenie kosztów życia sprawiają, że wszyscy szukają oszczędności, z niepokojem wypatrując zimy i kolejnych rządowych decyzji.

Szkoły stają przed kolejnym dylematem – mają obowiązek zapewnić uczniom bezpieczne warunki do nauki, ale okazuje się, że mogą nie poradzić sobie z rachunkami. W tym kontekście inwestycja w fotowoltaikę nabiera całkiem innego znaczenia. Szkoły mają szansę pokazać, że edukacja, nowoczesność, ochrona zdrowia podopiecznych, a jednocześnie oszczędne funkcjonowanie są możliwe. Gdzie w tym wszystkim plasuje się fotowoltaika dla szkół? Na dość wysokiej pozycji.

Fotowoltaika jako lek na całe zło?

Montaż paneli fotowoltaicznych w szkołach to przede wszystkim realne oszczędności, zwłaszcza jeśli inwestycja obejmie także zakup magazynu energii oraz pompy ciepła. Jak szacują eksperci, wydatki poniesione na uruchomienie własnej elektrowni mogą zwrócić się w niecałe 3 lata). 

Oszczędzanie zaczyna się już w momencie podłączenia instalacji. Mowa o zmniejszeniu rachunków za energię o kilkadziesiąt procent (60–90%), co jest znaczącą wartością. To oczywiście nie koniec korzyści z posiadania takiej infrastruktury – placówki mogą realnie przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, udowadniając tym samym, jak duże znaczenie ma dla nich ekologia.

Stąd płynie jasny komunikat dla uczniów – szkoła pokazuje, jak dbać o środowisko naturalne – nie tylko mówi, ale daje przykład. Jak widać, inwestycja w fotowoltaikę to metoda na lepsze, sprawniejsze funkcjonowanie, ale również zwiększenie autorytetu, udowodnienie, że edukowanie nie kończy się na przekazywaniu teoretycznej wiedzy. 

Skąd brać fundusze na inwestycje w fotowoltaikę?

Dla wielu szkół problematyczne wydaje się sfinansowanie inwestycji w fotowoltaikę. Zmagające się z brakiem środków na codzienne funkcjonowanie rezygnują z pomysłów w tego rodzaju innowacje. Warto jednak zwrócić uwagę, że istnieje kilka możliwości zdobycia środków finansowych. To przede wszystkim programy unijne, ale także krajowe i regionalne, a także pożyczki udzielane np. przez WFOŚiGW. Dodatkowo organizowane są konkursy, w których wygraną jest sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej dla placówki. 

Fotowoltaika dla szkół – o czym trzeba pamiętać?

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych warto zasięgnąć porady i wsparcia specjalistów. O wymiernych korzyściach i bezpiecznym użytkowaniu można mówić jedynie w przypadku odpowiednio dobranej i prawidłowo zamontowanej instalacji. Swoją inwestycję warto powierzyć ekspertom. Na co zwrócić uwagę? Wiele informacji można znaleźć na stronie davinci.pl prowadzonej przez firmę oferującą wsparcie w doborze i montażu paneli. 

Dobrze przemyślana decyzja o zainstalowaniu fotowoltaiki w szkole to pójście o krok naprzód, zwiększenie konkurencyjności, a także sposób na realne oszczędności. I pozostanie pytanie, co zrobić z zaoszczędzonymi środkami? Może zainwestować w nowocześnie wyposażoną pracownię dla uczniów? 

Aldona
Katechetka w jednej z miejscowych szkół oraz dziennikarka lokalnego serwisu. Jej pasją jest dziennikarstwo i studiowanie historii religii. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top