Dlaczego jan paweł II został świętym

Dlaczego jan paweł II został świętym

W dzisiejszych czasach, niewiele ludzi wie o jego historii. Odgrywał swoją rolę aż do śmierci. Można powiedzieć, że był bogiem w ludzkiej postaci. Zanim rozważymy, dlaczego Jan Paweł II został świętym, przyjrzyjmy się jego biografii, kim był wcześniej, zanim został tym, kim był. 

Życiorys Jana Pawła II

Jan Paweł II, wcześniej Karol Józef Wojtyła, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie. Był duchownym rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym w Krakowie, później arcybiskupem metropolii, kardynałem prezbiter, zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, oraz papieżem Suweren Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005. Był również poetą, dramaturgiem, aktorem niezawodowym, pedagogiem, filozofem historii, mistykiem i przedstawicielem personalizmu chrześcijańskiego. Potrafił mówić w kilku obcych językach. Jego rodzina żyła skromnie, a jedynym źródłem utrzymania, była pensja ojca, wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. Miał też brata, Edmunda Wojtyły, który po ukończeniu wadowickiego gimnazjum rozpoczął studia na kierunku medycyny w Krakowie i został lekarzem.

 W dzieciństwie był bardzo zaangażowany w sport. Grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, chodził na wycieczki krajoznawcze, i na spacery po okolicy Wadowic. Kiedy miał 9 lat, w 13 kwietnia 1929 zmarła jego matka. Trzy lata później, 5 grudnia 1932, zmarł na szkarlatynę jego brat Edmund, miał wtedy 26 lat – ta część artykułu została przygotowana przez redakcję serwisu biogenos.ro

 Po zdaniu egzaminów wstępnych we wrześniu 1930 roku, rozpoczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W tamtym czasie interesował się teatrem, więc chodził do kółka teatralnego stworzonego przez polonistów z wadowickich gimnazjów: żeńskiego im. Michaliny Mościckiej i męskiego im. Marcina Wadowity. Postanowił dalej kontynuować naukę, i wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w październiku 1938 roku. Jego nauka została przerwana, przez drugą wojnę światową. 

 1 listopada 1946, został księdzem. Później został skierowany do pracy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici, gdzie spełniał zadania wikariusza i katechety, biskupem pomocniczym Krakowa w 4 lipca 1958. 13 stycznia 1964, został arcybiskupem metropolitą krakowskim, a 26 czerwca 1967 został nominowany kardynałem. 16 października 1978. został wybrany na papieża, i pozostał nim, aż do swojej śmierci.  

Dlaczego został Świętym?

 Długo można opowiadać o jego życiu, i ile zrobił dla świata. Pozostaje pytanie: dlaczego Jan Paweł II został świętym?. 27 kwietnia 2014 roku, został ogłoszony świętym, przez kościół katolicki, ponieważ duchowni byli przekonani, że dziedzictwo Jana Pawła II jest silniejsze. Można się z tym zgodzić, z racji tego, ile przeżył, a udało mu się dożyć do 85 roku życia. Choćby można spojrzeć na zamach w 1981 roku, ile udało mu się odbyć pielgrzymek, starał się patrzeć sercem, i oczami boga. 

 Wszyscy wierzyli w niego, że sam Jan Paweł II, wyciągnie ręce do świata, i zdejmie całe zło. Dokonał tego, pomimo trudności losowych. Jednak zwrócimy uwagę, co chciał przekazać nam Jan Paweł II. Zanim został papieżem, był tak jak każdy z nas. Pełnił obowiązki człowieczej natury, chodzi o niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, byciem lojalnym, okazywanie szacunku do innych i siebie. Podczas wojny, nie mógł patrzeć, jak jego kraj się rozpada. Chciał coś z tym zrobić. Wiedział, że został powołany do bardzo ważnej misji.

 Uważam, że powinniśmy się od niego czegoś się nauczyć, wyciągnąć wnioski. Nie chodzi o uczęszczanie do kościoła i zacząć się modlić. Nie oto w tym chodzi. Relacja z bogiem jest ważna, jednak powinniśmy się zastanowić, jak traktujemy siebie i innych ludzi. To znaczy coś więcej, tego nie można opisać. Po prostu trzeba tego doświadczyć. Dlaczego został świętym?, ponieważ jest obrazem prawdziwego człowieka i ducha świętego. Więc uczmy się od niego, oraz przekazujmy to dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top